Po špeciálnej prokuratúre je na rade NAKA. Minister vnútra ju plánuje reorganizovať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po Úrade špeciálnej prokuratúry je na rade Národná kriminálna agentúra (NAKA). Elitný útvar, ktorý stojí za vyšetrením stoviek káuz, plánuje minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v budúcom roku reorganizovať.

Prečítajte si tiež:

Podľa neho je na NAKA priveľa funkcionárov a menej ľudí, ktorí by reálne vyšetrovali. Bývalý policajný funkcionár vidí za reorganizáciou odstránenie nepohodlných vyšetrovateľov.

Podľa Šutaja Eštoka je na NAKA taktiež nadpočet riadiacich pracovníkov. Reorganizácia by to mohla zmeniť a posilniť nešpecializované útvary, ktoré majú dlhodobé podstavy.

„K prvému decembru 2023 eviduje ministerstvo vnútra v rámci policajného zboru celkovo 2 583 neobsadených tabuľkových miest. Vedenie ministerstva vníma posilnenie kapacít, najmä na základných útvaroch, ako svoju absolútnu prioritu,“ uviedol rezort v stanovisku.

Údaje MV SR. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Vníma to účelovo

K tomu pripojilo aj tabuľku, z ktorej je zrejmé, že najväčší podstav je na Prezídiu Policajného zboru SR, ktorého je NAKA súčasťou. Prípadnú reorganizáciu vníma bývalý policajný funkcionár Peter Chudý ako účelovú.

„Na NAKA som zažil niekoľko reorganizácií a viaceré z nich smerovali k tomu, aby odstránili policajtov, ktorí neboli lojálni. Som presvedčený o tom, že tak, ako v minulosti, táto reorganizácia tiež smeruje k tomu, aby boli odstránení policajti, ktorí sú čestní, poctiví a pracujú na kauzách vysokopostavených osôb,“ uviedol.

Poslednou veľkou reorganizáciou prešla NAKA v roku 2020. Jej vtedajší riaditeľ Branislav Zurian si ju vtedy pochvaľoval. Na sociálnej sieti sa vtedy chválil množstvom odstíhaných káuz, prevažne korupčného charakteru.

Reorganizácia NAKA by sa podľa našich informácií mala udiať ešte v prvom kvartáli budúceho roka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.