Zdravotné odvody by sa mohli pre zamestnávateľov a živnostníkov zvýšiť len dočasne

Zdravotné odvody by sa mohli pre zamestnávateľov a živnostníkov zvýšiť len dočasne
Národná rada SR. Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov by sa mohli zvýšiť iba dočasne, a to do konca roka 2027. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu Vladimíra Baláža (Smer-SD) k návrhu novelizácie zákona o zdravotnom poistení, ktorý v utorok (12. 12.) odobril parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Plénu Národnej rady SR ho odporúča schváliť. 

„Zvýšenie sadzby pre zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa sa navrhuje iba v období od 1. januára 2024 do 31. decembra 2027 ako prechodné opatrenie majúce za cieľ stabilizáciu verejných financií,“ uvádza sa v materiáli.

Prečítajte si tiež:

Sadzba na zdravotné odvody pre zamestnávateľov, SZČO a samoplatiteľov sa má od nového roka zvýšiť o jeden percentuálny bod. Návrh novelizácie zákona schválila vláda v rámci opatrení na zlepšenie stavu verejných financií. Zvýšenie podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) prinesie pre sektor 357 miliónov eur navyše.

Zdravotnú poisťovňu zmení vyše 146-tisíc ľudí. Od budúceho roka poistenci pribudnú súkromným poisťovniam Dôvera a Union: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.