Vatikán zmenil svoj postoj. Popol zosnulých už nemusí byť uložený iba na posvätných miestach

Vatikán zmenil svoj postoj. Popol zosnulých už nemusí byť uložený iba na posvätných miestach
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/VDB Photos

Vatikán zmiernil svoj postoj  k otázke uchovávania popola pokrstených zosnulých: v utorok totiž zverejnil stanovisko, že malá časť popola môže byť uložená aj na mieste, ktoré bolo zosnulému blízke, teda nielen na posvätných miestach - v kostole alebo na cintoríne.

Ako informovala agentúra Reuters, uvádza sa to v odpovedi vatikánskeho Dikastéria pre náuku viery na dve otázky bolonského arcibiskupa Mattea Zuppiho týkajúce sa témy zosnulých veriacich, ktorí si želajú, aby ich telo bolo po smrti spopolnené.

V predchádzajúcom usmernení z roku 2016 Vatikán uviedol, že popol sa musí uchovávať na "posvätných miestach", a teda nie doma, ani rozdelený medzi členov rodiny či rozptýlený vo vetre. Vatikán vtedy upozornil, že tým osobám, ktoré žiadajú, aby ich popol bol po kremácii rozptýlený, môže byť kresťanský pohreb odmietnutý.

Dikastérium pre náuku viery v utorok informovalo, že tieto pokyny platia aj naďalej, pričom však súčasne dodalo, že pozostalí môžu požiadať o "minimálnu časť popola z pozostatkov svojho príbuzného" a uložiť ju na mieste, ktoré bolo v živote zosnulého alebo jeho rodiny nejakým spôsobom významné alebo blízke.

Prečítajte si tiež:

Podmienkou je, že budú vylúčené protikresťanské praktiky ako panteizmus alebo naturalizmus a že zvyšná časť popola bude uložená na posvätnom mieste.

Vatikánsky úrad vysvetlil, že uchovávaním popola na posvätnom mieste sa zabezpečí, že zosnulý "nebude vylúčený z modlitieb a spomienok" svojej rodiny alebo kresťanského spoločenstva. Súčasne sa tým zabráni tomu, "aby sa na zosnulých zabudlo, alebo aby sa im neprejavoval nedostatok úcty", uviedlo vatikánske dikastérium.

Popol mŕtvych môže byť aj zmiešaný v spoločnej urne, a nie len uchovávať sa oddelene. Identita každého zosnulého však musí byť označená, "aby sa nestratila spomienka na ich mená".            

Agentúra Reuters podotkla, že katolícka cirkev má ku kremácii rozporuplný postoj.

Po stáročia bola táto prax zakázaná, pretože bola v rozpore s učením o vzkriesení tela pri poslednom súde na konci sveta. Zákaz bol zrušený v roku 1963, ale cirkev ku kremácii stále nie je ústretová.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o komplikáciách sprevádzajúcich kremáciu obéznych ľudí.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.