Prísnejšie ako vo väzení. Ombudsman našiel pri kontrole utečeneckého tábora v Sečovciach vážne nedostatky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podmienky v utečeneckom tábore sú prísnejšie ako vo väzení. Konštatoval to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský po kontrole zariadenia v Sečovciach.

V správe uvádza viaceré závažné nedostatky. Cudzinci majú obmedzený kontakt s vonkajším svetom, chýba lekárska i sociálna starostlivosť. Podľa ombudsmana treba režim v útvaroch pre cudzincov zásadne reformovať.

Verejný ochranca práv prišiel do utečeného tábora v Sečovciach na kontrolu hneď dvakrát, v apríli a v júni. Strávil tam s kolegami niekoľko dní a výsledkom je 35-stranová správa.

V zariadení bolo v tom čase 65 cudzincov, z toho sedem detí. Prišli k nám nelegálne a zväčša čakajú na vyhostenie.

Ombudsman našiel v tábore celý zoznam porušení. Jednak v pravidelných denných vychádzkach, ktoré mali utečenci výrazne skrátené. Kritizoval aj zadržiavanie mobilov, cudzinci tak nemohli kontaktovať príbuzných.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie problémy

Za problém označil aj zatváranie na takzvanú samotku, ktoré nemá podľa neho jasné pravidlá. Utečenci sa sťažovali aj na údajne neprimeraný zásah policajného komanda po tom, keď prišlo k pokusu o útek niektorých cudzincov.

Vyšetrovanie tohto zásahu však mal ombudsman komplikované, neexistuje z neho videozáznam. Celú vec zrejme preverí inšpekcia.

Správa ďalej hovorí o nevyhovujúcom vybavení izieb, nedostatku sociálnych pracovníkov v zariadení i zlom prístupe k zdravotnej starostlivosti.

Na ťahu je teraz rezort vnútra aj polícia. Ombudsman im na základe týchto zistení poslal celkovo 43 odporúčaní a bude od nich očakávať reakciu. „Niektoré sa majú realizovať bezodkladne, niektoré do troch mesiacov, niektoré do deviatich,“ uviedol ombudsman.

Polícia aj ministerstvo vnútra odmieta, že v jeho zariadeniach boli porušované ľudské práva. Potvrdzovať to majú aj kontroly prokurátorov či schengenskej komisie. Zistenia ombudsmana však neberú na ľahkú váhu.

Verejný ochranca práv urobil v októbri kontrolu aj v tábore v Medveďove, kde skupina migrantov držala pre údajne zlé podmienky protestnú hladovku. Preverovanie v tomto prípade stále pokračuje.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.