Blíži sa magická noc. Padajúce hviezdy budeme môcť sledovať vo výborných podmienkach

Na snímke časť Mliečnej dráhy so zachytenou svetelnou stopou pádu meteoritu v Špišskom Podhradí.
Pozorovanie Perzeíd v Spišskom Podhradí. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V noci na piatok (15. 12.) bude na nočnej oblohe možné pozorovať desiatky padajúcich hviezd. Maximum totiž dosiahne meteorický roj Geminidy, ktorý patrí k najaktívnejším meteorickým rojom. Pozorovacie podmienky budú tento rok mimoriadne priaznivé, opätovne sa tak stane až v roku 2025. Informoval o tom Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

„Pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca, ktorý je len krátko po nove. Geminidy sú v činnosti od 4. do 17. decembra, no najviac ich je pozorovateľných v maxime, keď za ideálnych podmienok je možné uvidieť vyše 120 meteorov za hodinu,“ priblížil Rapavý.

Meteorický roj Geminidy je pomenovaný podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), v ktorom sa nachádza radiant roja, teda miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú. „Súhvezdie Blížencov je nad obzorom počas celej noci, no najvyššie je okolo 2.00 h, a tak najviac meteorov uvidíme v druhej polovici noci až do svitania,“ dodal Rapavý s tým, že na pozorovanie meteorov je vhodné vybrať si miesto dostatočne vzdialené od rušivých svetiel.

Prečítajte si tiež:

Prvé správy o Geminidách pochádzajú z roku 1862. Materským telesom meteorického roja nie je kométa, ako u väčšiny rojov, ale asteroid 3200 Phaeton, ktorý bol objavený v roku 1983. Geminidy sú podľa astronómov mladým meteorickým prúdom, ktorého aktivita od jeho objavenia postupne stúpala a podľa niektorých modelov sa v súčasnosti nachádza v maxime.

„V nasledujúcom období sa bude aktivita Geminíd postupne znižovať a na konci storočia už meteory tohto roja neuvidíme,“ uviedol Rapavý.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 10. 12. 2023 o tom, že silná slnečná búrka môže zem zasiahnuť už o pár dní:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.