Hory sú počas zimy zradné. Záchranár opísal najčastejšie chyby na túrach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hory sú plné radosti, pokoja a prírodných krás. Počas zimnej sezóny však môžu byť aj zradné. O ich nástrahách a najčastejších ľudských chybách na túrach nám porozprával náčelník Horskej záchrannej služby (HZS) z oblastného strediska Nízke Tatry Peter Zingor.

Na horách tento rok napadlo nadpriemerné množstvo snehu, tvrdí Zingor. Dokazuje to aj prvá lavínová nehoda tohtoročnej sezóny v Mlynickej doline.

Prečítajte si tiež:

Zlá príprava

Zásadnou chybou, ktorú turisti robia, je, že neodhadnú svoje schopnosti a na túru sa zle pripravia.

Základom kvalitnej prípravy by malo byť vhodné oblečenie, dostatok tekutín, jedla a svetelných zdrojov. Nevyhnutné je mať so sebou aj nabitý telefón a prípadne aj externú nabíjačku.

Náčelník HZS hovorí, že často zachraňujú ľudí, ktorí sa vybrali na túru sami. To považuje za veľkú chybu, najmä v tom prípade, keď nikomu nedajú vedieť o tom, kam idú a kedy tam dorazia.

„Užitočná je aj aplikácia HZS, ktorá je voľne dostupná. Ľudia si tak môžu ľahko privolať pomoc aj v oblastiach, ktoré nie sú dobre pokryté mobilným signálom,“ vysvetľuje Zingor.

Prečítajte si tiež:

Kedy si privolať pomoc?

Pomoc by ste si mali privolať vtedy, ak vás okolnosti dotlačia k tomu, že nemôžete v túre ďalej pokračovať. Napríklad, keď utrpíte zranenie, zhoršuje sa počasie alebo keď začína byť tma.

„Ak to vyhodnotíte tak, že nemôžete ďalej pokračovať, je dobré zavolať HZS alebo dať avízo o tom, že budete mať asi problém,“ dodáva na záver.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.