Po Zojke tam už neprišiel na svet nikto. Od posledného pôrodu vo Svidníku prešlo päť rokov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pred piatimi rokmi vo svidníckej pôrodnici priviedli na svet posledné bábätko. Jej zrušenie vyvolávalo vášne. Rodičky boli odkázané na nemocnice v iných mestách.

Zojka Kasardová má dnes päť rokov. S pôrodnicou vo Svidníku je podľa mamy navždy spätá. Narodila sa tu ako posledná.

„Stále si to pripomíname, aj včera som jej hovorila, a to fakt, mamka, bola som posledná, už tam nebolo žiadne bábätko?“ hovorí jej mama Miťa.

„Akurát, keď sme odchádzali, sme sa s manželom ešte otočili a videli sme, ako už dávali dolu tabuľku,“ dodala.

Šesťdesiatpäťročná história svidníckej pôrodnice však bola definitívne minulosťou. Podľa prevádzkovateľa nemocnici chýbali lekári.

Prečítajte si tiež:

Riziká zrušenia

Rodičky museli cestovať. Prinášalo to aj riziká. Podľa lekára Prešovského samosprávneho kraja Martina Jakubova od zrušenia pôrodnice vo Svidníku zaznamenali štyri úmrtia novorodencov v dôsledku neskorého príchodu rodičiek do pôrodnice.

„Taktiež sme zaznamenali tri ohrozenia zdravia a života matky aj dieťaťa. Na tieto skutočnosti som ako lekár Prešovského samosprávneho kraja opakovane upozorňoval,“ spresnil.

Európske štandardy hovoria o minimálne 1 200 pôrodoch v jednej nemocnici. Naša vyhláška stanovuje minimum 800 pôrodov. Optimalizácia nemocníc ho má znížiť na štyristo. Ministerka ju nateraz odsúva o rok.

Priestory niekdajšej pôrodnice na štvrtom poschodí za päť rokov slúžili špeciálnemu covidovému oddeleniu, dnes neurológii.

K Zojke ďalšie dieťa s rodným mestom Svidník nateraz nepribudne. Svidníckej nemocnice sa totiž odklad redukcie pôrodníc netýka, keďže o tú svoju definitívne prišli skôr.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.