Únia autodopravcov Slovenska ukončila blokádu kamiónov z Ukrajiny na priechode Vyšné Nemecké

Únia autodopravcov Slovenska ukončila blokádu kamiónov z Ukrajiny na priechode Vyšné Nemecké
Únia autodopravcov Slovenska počas blokovania hraničného priechodu. Zdroj: TASR - Roman Hanc

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vo štvrtok o 21.00 h ukončila blokádu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. O uvoľnení protestnej akcie informovala na sociálnej sieti.

"Robíme tak na základe výzvy bezpečnostných zložiek a rešpektujeme ju. Tak ako oni rešpektovali naše právo na protest," uviedla UNAS. Poďakovala sa taktiež za podporu farmárov.

"Také sú tu tlaky z ukrajinskej strany, že vážne sa to už nedá udržať," uviedol ešte pred uvoľnením blokády predseda UNAS Stanislav Skala.

UNAS nesúhlasí so zrušením povoleniek pre ukrajinských autodopravcov v Európskej únii. Blokádou na vstupe kamiónovej dopravy z Ukrajiny, ktorú začala v pondelok (11. 12.), sa pridala k protestu svojich kolegov v Poľsku aj Maďarsku. Osobná doprava na hraničnom priechode Vyšné Nemecké nebola blokádou obmedzovaná, rovnako ani výstup nákladných vozidiel zo SR na Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:

K požiadavkám protestujúcich patrí vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave, ktorá podľa UNAS "devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov".

Žiadajú tiež zavedenie prepravných povolení pre ukrajinských dopravcov či vylúčenie povinnosti registrácie pre prázdne nákladné autá z EÚ prichádzajúce z Ukrajiny na Slovensko v aplikácii "e-čerga".

O blokáde hraničného priechodu sme informovali pred pár dňami:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.