Nová droga sa šíri rýchlosťou blesku. Už by sme si to viac nedali, hovoria mladí ľudia so skúsenosťou

Ilustračný záber
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Dmytro Tyshchenko

Nová droga, ktorá sľubuje až tridsaťkrát silnejší účinok, ako má klasická marihuana, sa šíri medzi mladými Slovákmi rýchlosťou blesku. Avšak zdá sa, že ľuďom jej stavy príjemné nie sú, skôr naopak. Nikto navyše nevie, aký vplyv môže mať/má na zdravie jej užívanie.

Nové syntetické drogy doslova zaplavili trh. Mimoriadne obľúbené sú na Slovensku najmä kanabinoidné látky, ktoré sľubujú podobný účinok, ako má aj marihuana. S tým rozdielom, že tieto novinky zvyknú byť podstatne silnejšie. 

Iba nedávno šokovalo ľudí HHC-P, ktoré sa dodnes dá kúpiť v automatoch v nákupných centrách. Nikto nekontroluje ani len vek, a tak sa droga dostáva do rúk aj deťom, ktoré potom končia na urgentných príjmoch. 

A hoci sa veci čiastočne posunuli dopredu a HHC-P sa zaradí na zoznam zakázaných látok, doteraz sa tak nestalo. Medzitým však na scénu prišla ďalšia novinka, ktorá tentoraz nesie názov THC-P.

Prečítajte si tiež:

Dostupné na internete

Psychoaktívna látka THC-P je na Slovensku legálna. Zjednodušene povedané to znamená, že užívateľ nemusí ísť za dílerom do odvrátených častí mesta a potom sa báť, či ho nechytí polícia. 

Namiesto toho mu drogu pohodlne prinesie kuriér po tom, čo si ju napríklad objedná z internetu. Reklamy na produkty s obsahom tejto látky na nás útočia na sociálnych sieťach doslova denne. 

Dá sa preto predpokladať, že inak to nebudú mať ani deti a mladí ľudia. Internetových obchodov, ktoré drogu predávajú, navyše pribúda ako húb po daždi. Donedávna bola registrácia väčšiny takýchto e-shopov česká, dnes si už pohodlne vyberiete aj zo slovenských. 

Droga sa rovnako ako aj HHC-P predáva v rôznych formách. Najbežnejšia je klasická sušina, no existujú aj hašišové koncentráty, vymeniteľné kazety (cartridge), jednorazové vape perá, oleje či dokonca gumené cukríky s obsahom THC-P. 

Aj tento sortiment sa však rozširuje, najmä o rôzne príchute, čo môže deti lákať ešte viac.

Prečítajte si tiež:

Málo informácií

Stanovisko ku tejto téme sme si vypýtali aj od Ministerstva zdravotníctva. Po niekoľkých dňoch nám stroho napísali, že ide o dehydrogenovaný analóg polosyntetického kanabinoidu hexahydrokanabiforolu (HHC-P), ktorý bol oficiálne oznámený v januári 2023.

„THC-P sa od THC líši dĺžkou alkylového bočného reťazca na rezorcinolovej skupine, a to prítomnosťou heptylového lineárneho bočného reťazca namiesto pentylového lineárneho bočného reťazca,“ napísali v stanovisku.

Zdôrazňujú však, že o farmakológii a toxikológii THC-P sú k dispozícii len veľmi obmedzené informácie. 

„Výsledky testov na myšiach naznačujú antinociceptívny efekt a významný pokles telesnej teploty,“ dodal tlačový odbor Ministerstva zdravotníctva.

Látka je pre odborníkov stále veľkou neznámou. Skúšali sme osloviť aj viacerých chemikov, no nikto z nich drogu nepoznal. 

Nepoznal ju ani Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

„Tú látku nedokážem ani vygoogliť. Neviem to nájsť v odborných článkoch,“ povedal nám neprekvapivo s tým, že on sa s ňou ešte nestretol.

Prečítajte si tiež:

Nikdy viac

To, že sa droga šíri rýchlosťou blesku, dokazuje aj fakt, že sa nám podarilo vypátrať aj mladého Bratislavčana, ktorý už THC-P stihol vyskúšať.

Dvadsaťštyriročný Filip nám prezradil, že niekoľko rokov pravidelne fajčil klasickú „trávu“, no neskôr s tým prestal, lebo mu spôsobovala paranoidné a úzkostné stavy, niekedy až panické ataky.

„Teraz, keď prišiel tento trend, tak som si povedal, že to chcem vyskúšať. Že si trochu zaspomínam,“ povedal nám otvorene na úvod.

Podľa jeho slov žije s dobrou kamarátkou a spolubývajúcou, ktorá je pravidelný fajčiar marihuany a spoločne sa teda rozhodli, že si trochu zaexperimentujú.

„Mal som také úmysly, že ak by mi to robilo dobré stavy, tak by som si to občas mohol dávať na relax a podobne,“ dodal. Vtedy ešte nemohol tušiť, ako to dopadne.

Z internetu si teda objednali balíček, za ktorý zaplatili asi 60 eur. 

„Ja som tie stavy prežíval veľmi ťažko a zle. Mal som presne tie isté paranoje, úzkosti, aké som mal na klasickej tráve. Akurát, že ešte intenzívnejšie. Spolubývajúca zažívala niečo podobné a hovorila, že už by si to viac nedala,“ povedal zhrozený Filip s tým, že na ďalší deň boli obaja veľmi unavení až mdlí a vôbec sa im nepodarilo vstať z postele.

„Zhodli sme sa na tom, že je to zvláštna látka. Nikdy viac,“ uzavrel Filip.

Prečítajte si tiež:

Čo to je

Látka THC-P bola objavená len nedávno. Ide o polosyntetickú novinku z roku 2019, ktorá sľubuje podobné účinky ako THC, čo je zase hlavná účinná látka známej a zakázanej marihuany. 

„Oni zmenia trochu tú molekulu, ale ten základ toho THC tam zostane. Pokiaľ ide o akútne príznaky, tak zrejme to zmierňuje bolesť, spôsobuje celkové spomalenie až útlm a niektorí ľudia môžu upadávať až do spánku,“ skonštatoval Ľubomír Okruhlica. 

Podľa jeho slov THC-P rovnako ako aj THC účinkuje na kanabioidné receptory v mozgu. Viac však povedať nevedel, keďže ide o novú látku, ktorá nie je dostatočne preskúmaná. Práve tento fakt z nej robí potenciálne riziko. 

Pozrite si archívnu reportáž o legálnej droge z automatov v nákupných centrách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.