Kvóta na strieľanie vlkov je zatiaľ mimo hry. Taraba sa sústreďuje na medveďov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vlk dravý zostáva aj naďalej chráneným živočíchom. Kvóta na lov desiatok týchto šeliem je nateraz mimo hry. Ochranári mu však neveria. Tvrdia, že odstrel vlkov sa len odkladá, lebo to rezort nestihol administratívne zmanažovať.  Zároveň sa začína diskutovať o kvótach na odstrel medveďov.

Rezort pôdohospodárstva určil v novembri kvótu na lov vlka v počte 60 jedincov. Argumentoval aj škodami na hospodárskych zvieratách. Čakalo sa však na vyhlášku Ministerstva životného prostredia.

Podľa ministra sa to už jednak počas zimy, keď je možné vlka loviť, nestihne sprocesovať a navyše k chystanej zmene vyhlášky prišli rezortu desiatky pripomienok, ktoré vyhodnocujú.

Podľa ochranárov sa téma odstrelu o rok opäť vráti, zdôrazňujú, že kvóty nič nevyriešia, práve naopak. Prioritne by sa mali hľadať riešenia, ako zabrániť škodám a zamerať sa na chovateľov hospodárskych zvierat.

Prečítajte si tiež:

Kým odstrel vlkov sa odsúva, stále sa vedú debaty okolo regulácie medveďa hnedého, minister životného prostredia v tejto súvislosti spomína ročné kvóty.

Taraba povedal, že chce zaviesť plošnú kvótu tak, aby nedochádzalo k zvyšovaniu populácie.

Taraba avizoval, že o regulácii medveďa chce rokovať s eurokomisárom na aktuálnej schôdzke enviroministrov v Bruseli. Výšku kvóty zatiaľ nespresnil.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.