Promafiánsky balíček nám môže spôsobiť vážne problémy na pôde EÚ, hovorí Šimečka. Mohlo by nás to stáť eurofondy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chcem opätovne vyzvať vládu Roberta Fica, aby stiahla promafiánsky balíček. Máme dôvod obávať sa, že to bude riešiť Európska komisia a nedopadne to pre Slovensko dobre. Môže to totiž znamenať obmedzenie eurofondov. Uviedol to predseda PS Michal Šimečka k verejnému stanovisku analýzy právnikov európskej prokuratúry, ktorá hodnotila dosahy schválenia kompetenčného zákona. Jeho súčasťou je rušenie špeciálnej prokuratúry či zníženie trestov za korupciu.

Šimečka vysvetlil, že úrad európskej prokuratúry stíha najmä podvody s eurofondami a celkovo sa stará o ochranu európskeho rozpočtu. Ten sám síce nemôže podnikať kroky, avšak podáva podnety na Európsku komisiu o tom, aké dosahy by mohlo mať napríklad schválenie istých zákonov, aj kompetenčného zákona u nás.

Predseda PS uviedol, že koalícia argumentuje pri snahe znížiť tresty za korupciu zosúladením trestov s ostatnými európskymi krajinami. „Európska prokuratúra však hovorí, že ak by toto u nás prešlo, tak to minimalizuje odhaľovanie podvodov s eurofondami, odstaví to európskych prokurátorov od fungovania našej prokuratúry,“ zdôraznil Šimečka. „Bude to znamenať de facto amnestiu pre tých, ktorí boli stíhaní a vyšetrovaní aj za eurofondové podvody.“

Prečítajte si tiež:

Ohrozenie právneho štátu

​Dodáva, že zo stanoviska k analýze európskej prokuratúry vyplýva, že pri tomto balíčku ide o vážne porušenie konceptu právneho štátu. „To nie je len politické stanovisko, že je ohrozený právny štát, ale je to v definícii, ktorú uvádza mechanizmus, na základe ktorého boli obmedzené eurofondy Maďarsku,“ zdôraznil Šimečka. 

To znamená, že podľa európskej prokuratúry sú právne dôvody, pre ktoré by sa mohol spustiť „mechanizmus suspendácie eurofondov pre našu krajinu“.

Šimečka tak opätovne vyzýva vládu, aby stiahla kompetenčný zákon. „Pretože v opačnom prípade, ak to budú chcieť navyše pretlačiť skráteným legislatívnym konaním, tak nielenže sa na to pozrie ústavný súd, ale teraz už máme o dôvod viac sa obávať, že to bude priamo riešiť európska komisia a že to pre nás nedopadne dobre.“

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti