Posledný Silvester s delobuchmi. Od januára platí zákaz používania hlučnej pyrotechniky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Petardu či delobuch si na Silvestra odpálite poslednýkrát. Od nového roka začína platiť prísnejší zákon, ktorý zakazuje používanie hlučnej zábavnej pyrotechniky. Menia sa aj pravidlá jej predaja. V supermarketoch už nekúpite pyrotechniku vyšších kategórií.

Parlament ešte v lete schválil novelu zákona o výbušninách, ktorá zakazuje počas celého roka, vrátane Silvestra, predávať a používať všetky druhy petárd, rovnako aj rímske sviece, výmetnice a rakety, ktorých hlavným efektom je robenie hluku.

Nový zákon má platiť od druhého januára a to znamená, že tieto novoročné oslavy sú poslednými, kedy si môžete legálne odpáliť delobuch či piráta.

Dôvodom sprísnenia podmienok je najmä ochrana zvierat a to nielen psov, ktoré výbuchmi veľmi trpia.

Doplácajú na to aj srnky a vtáky. Aktivista každý rok nachádzajú množstvo uhynutých vtákov.

Zákon mení aj podmienky predaja. Pyrotechniku vyšších kategórií, ktorá zostáva povolená, úž kúpite iba v špecializovaných predajniach na to určených.

Prečítajte si tiež:

Predávať v supermarketoch tak bude možné len pyrotechniku kategórie F1, teda prskavky, fontánky či vybuchovacie guličky .

Zákaz predaja petárd  sa vzťahuje iba na Slovensko, podľa predajcov ich tak ľudia budú vyhľadávať v zahraničí.

Zákon upravuje aj dobu, kedy je možné povolenú pyrotechniku používať, tá sa zúžila na Silvestra do šiestej večer do druhej rána.

Obce a mestá ale majú právomoc obmedziť pyrotechniku úplne. Zároveň bude platiť zákaz odpaľovať pyrotechniku vo vzdialenosti menšej ako 250 metrov od nemocníc, domovov dôchodcov, útulkov alebo zoologických záhrad.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.