Na omšu v kolieskových korčuliach či ukrývanie metiel pred čarodejnicami. 10 podivných vianočných zvykov naprieč svetom

Na omšu v kolieskových korčuliach či ukrývanie metiel pred čarodejnicami. 10 podivných vianočných zvykov naprieč svetom
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/TORWAISTUDIO

Dávanie mincí pod obrus, rozlamovanie oplátky či krájanie jabĺčka. To sú niektoré z vianočných zvykov v slovenských domácnostiach. Svoje tradície spájané s najkrajšími sviatkami v roku však majú aj v zahraničí. A niektoré z nich sa môžu zdať až bizarné.

Skrývanie metiel i chodenie do kostola na korčuliach. Aj takto môžu vyzerať Vianoce. O pre nás podivných zvykoch informuje citymagazine.sk.

Pavučiny na ukrajinských stromčekoch

Ukrajinská legenda hovorí, že chudobná vdova si nemohla dovoliť vianočné ozdoby, a tak nemala ako ozdobiť stromček a urobiť tým radosť deťom. Stal sa však zázrak, a keď sa ráno na Vianoce zobudili, ich stromček bol ozdobený svietiacou pavučinou. Tá má pre Ukrajincov predstavovať dnes na stromčeku symbol šťastia a prosperity.

Pavučina na stromčeku. Zdroj: Shuterstock/Alyona Raikher

Skrývanie metiel v Nórsku

Nóri podľa starej povery na Vianoce schovávajú svoje metly. Veria totiž, že čarodejnice alebo zlí duchovia ich hľadajú, aby ich mohli na Štedrý večer použiť na lietanie. Preto ich pred nimi skrývajú vo svojich obydliach, aby im v nočných výjazdoch zabránili. 

Prečítajte si tiež:

Krampus v Rakúsku či Slovinsku

Démonická bytosť, ktorá straší v noci deti. Krampus navštívi však len tých, ktorí neposlúchali. Známa je najmä v Rakúsku a Slovinsku. Nosí zvončeky a reťaze, ktoré v tme a zime znejú ešte viac strašidelne.

Darčeky v Taliansku nosí čarodejnica

Priateľská čarodejnica La Befana navštevuje talianske deti a necháva im sladkosti, nezbedníkom však drevené uhlie. Legenda hovorí, že bosorka zmeškala návštevu narodenia malého Ježiška, a tak každý rok navštevuje deti, aby napravila svoj omyl.

La Befana. Zdroj: Shuterstock/DARRAY

Kallikantzaroi v Grécku

Trpaslíci, ktorí sú zlí. To sú kallikantzaroi v Grécku. Žijú v podzemí, no vychádzajú na sviatky von, prichádzajú k ľuďom a ničia im majetok. Podľa povery ich však odplaší krížový prívesok.

Zvláštna bytosť v Španielsku

Malá a vtipne vyzerajúca figúrka sa stala súčasťou aj katalánskeho vianočného betlehema. El Caganer je postavička sediaca v kúte a má odhalený zadok. Symbolizovať má šťastie i plodnosť, no v neposlednom rade ide o humorný výjav.

El Caganer. Zdroj: Shuterstock/The Art of Pics

Škriatkovia na Islande navštevujú deti

Presne 13 nocí pred Vianocami islandskí škriatkovia Jólasveinar navštevujú deti každú noc. Darčeky nechávajú, podobne ako náš Mikuláš, v topánkach postavených pri okne. Ďalším miestnym zvykom Islanďanov je, že si pod stromček dávajú knihy, ktoré následne čítajú pri krbe.

Vo Venezuele na omšu v kolieskových korčuliach

Vo venezuelskom Caracase sa nesie vianočné ráno v znamení športu. Totiž celé rodiny tam chodia na omšu na kolieskových korčuliach. Cesty sú pre dopravu uzavreté, aby boli korčuliari v bezpečí a mali dostatok priestoru.

Prečítajte si tiež:

Špeciálne upratovanie v Guatemale

Nielen zbieranie odpadkov, ale aj figúrok diabla a ich rituálne pálenie. Takýto zvyk majú pred Vianocami Guatemalčania. Ide o očistu bývania, ktorá má symbolizovať odstránenie zla a negativity z celého roka a je to tiež príprava na nový rok.

Japonsko a KFC

Špeciálna fastfoodová vianočná tradícia sa rozmohla v Japonsku. Ich sviatočné jedlo tvorí menu z KFC, ktoré zahŕňa kuracie mäso, koláč a šampanské. Tradícia je výsledkom marketingovej kampane ešte v 70. rokoch predošlého storočia. Dnes je symbolom osláv Vianoc v krajine, kde nie sú obvyklým sviatkom.

Sviatočnou atmosférou dýcha celé Európa. Ľudia za trhmi tento rok výnimočne veľa cestujú do zahraničia: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.