Na Slovensku pribudol prvý veľkokapacitný zálohomat. Fľaše do neho stačí vysypať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Žiadne strkanie fliaš či plechoviek po jednej. Na Slovensku pribudol prvý veľkokapacitný zálohomat. Jednoducho doň vysypete celé vrece a automat vratné obaly vytriedi a zráta za vás. Celý proces trvá iba pár sekúnd. Nie je vylúčené, že ak sa tento typ zálohomatu osvedčí, čoskoro ich pri nákupných centrách pribudne viac.

Pre mnohých jedna z otravných činností zálohového systému. Keď chodíme prázdne fľaše a plechovky vracať v plných vreciach, zaberie to nejaký čas, kým automat nakŕmime. A v niektorých prípadoch sa pred zálohomatmi tvorili aj rady.

Riešenie ako zber obalov zrýchliť je už na svete a prvý veľkokapacitný zálohomat už môžu zákazníci využívať pri supermarkete v Dunajskej Lužnej pri Bratislave.

Ide dokonca o prvý takýto automat v strednej Európe. Dnes ho slávnostne uviedli do prevádzky.

Prečítajte si tiež:

Fľaše a plechovky stačí do automatu nasypať a ostatné už urobí stroj za vás. Dokáže zrátať 100 obalov za minútu.

Ak hodíte do automatu nevratnú či poškodenú fľašu, tak vám ju takto vráti a môžete to skúsiť znova. Jeho kapacita je až 20-tisíc plechoviek a vyše 7-tisícok pet fliaš.

V súčasnosti ponúkajú tento typ automatov traja certifikovaný výrobcovia, je ale násobne drahší ako tie klasické. Obchodné reťazce si preto musia zvážiť, či sa im do tejto investície oplatí ísť.

Zálohovací systém na Slovensku bude mať o pár dni dva roky za ten čas sme spoločne vrátili takmer dve miliardy obalov. Návratnosť tento rok je na úrovni 93 percent.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.