Staré lipy na cintoríne vo Veľkom Rovnom spílili. Občania podali trestné oznámenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lipy rozhádali ľudí v obci Veľké Rovné na Hornom Považí. Stromy tvorili kolorit miestneho cintorína asi 200 rokov a obec sa nimi pýšila. Obyvateľov pohoršilo, keď z ničoho nič, prišli pilčíci a zrezali ich. Stromy mali na cintoríne význam aj z kresťanského hľadiska. Pokyn na ich výrub dala paradoxne miestna fara.

Správcom cintorína je obec spolu s miestnym farským úradom. Na konci augusta jedna lipa spadla a poškodila niekoľko pomníkov.

„Obec zo svojich prostriedkov musela uhradiť tieto škody spôsobené pádom lipy a následne potom v komunikácii s farským úradom vzniklo toto rozhodnutie smerom k výrubu,“ uviedol starosta.

Aj pre stav stromov sa vraj starosta a miestny farár rozhodli vyrúbať všetkých jedenásť líp.

Miestnym sa to nepáči. Tvrdia, že stromy boli symbolom poznania dobra a zla.

Prečítajte si tiež:

SYN Marek “ bola rajská záhrada tam boli tie stromy, strom večného života strom poznania dobra a zla, a teraz tie stromy na zimný slnovrat mali akože vyplodiť tie plody života a prakticky tá cirkev si tie posvätné stromy sama zrezala.

„Áno, môže to byť aj symbolom rajskej záhrady, môže to byť symbolom stability, pre nás pre veriacich je dôležité, že smrť je iba prechodom do večného života,“ reagoval hovorca diecézy Zdeno Pupík.

Obec aj fara tvrdia, že v tomto prípade uprednostnili bezpečnosť obyvateľov a ochranu hrobov. Stromy vraj komplikovali aj bežný život.

Pán Marek spísal podnety a podal aj trestné oznámenie. Na jar by mali staré lipy nahradiť nové stromy. Fare to prikazuje zákon.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti