Štedrá večera podľa slovenského šéfkuchára: Moderné vianočné menu plné chutí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čo kraj, to iné jedlo na stole. Ale majonézový šalát a ryba sú vianočná klasika azda v každej domácnosti. Ak by však niekoho typický sviatočný pokrm omrzel, existujú aj inovatívnejšie varianty.

Jeden z najlepších slovenských šéfkuchárov Jozef Breza nám predstavil moderné vianočné menu, ktoré je špecifické najmä pre svoje kombinácie chutí a surovín.

Napriek tomu, že Jozef preferuje tradičnú sviatočnú večeru, tentokrát urobil výnimku a z klasických surovín navaril netypické štedrovečerné jedlo.

Prečítajte si tiež:

Polievka z kapustovej vody

Polievku pripravil z jušky, teda zo šťavy kvasenej fermentovanej kapusty. Pridal do nej čiernu šošovicu a ikry zo pstruha. Polievku dochutil kôprom a pažítkou a v závere ju zahustil údeným maslom.

Ďalším chodom je ryba a šalát, avšak v netradičnom prevedení. „Použijem šťuku, tú uvarím v octovej vode, ktorá ju zatiahne. Vyberiem kosti, natrhám mäso a zmiešam ho so šalátom z topinamburu. Pridám hrášok a chute prepojím  bylinkovou majonézou,“ popisuje.

Dodáva, že topinambur je zdravá potravina, ktorá neobsahuje škrob a z pôdy natiahne viaceré minerálne látky a živiny.

Prečítajte si tiež:

Filozofia varenia

Každý kuchár by mal podľa neho byť kreatívny nielen v kombinovaní chutí, ale aj pri servírovaní.

„Hlavnou inšpiráciou je pre mňa príroda. Filozofia môjho varenia je využiť to, čo sa u nás pestuje a chová. Chceme variť s ohľadom na životné prostredie, aby sme minimalizovali odpad a v kuchyni využili všetko, čo sa dá,“ hovorí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.