Firmy chcú prijať cudzincov, Pellegrini im prisľúbil pomoc

Zamestnanci vo výrobe.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Spoločnosti tvrdia, že slovenských zamestnancov je žalostne málo.

Potrebujeme viac cudzincov, aby zaplátali dieru s nedostatkom slovenských zamestnancov. Od vlády to žiadajú firmy, ktoré tvrdia, že potrebujú obsadiť až 100-tisíc miest. Premiér Pellegrini, ktorý si s nimi sadol za jeden stôl, im prisľúbil pomoc.

Vláda v rétorike o cudzincoch postupne otáča a priznáva, že bez nich sa jednoducho nezaobídeme. Nedávno už prijala zoznam nedostatkových profesií, v ktorých majú ľudia z tretích krajín jednoduchší prístup na pracovný trh. 

No zamestnávateľom to nestačí. Žiadajú, aby sa Ukrajinci, Vietnamci a ďalší cudzinci dostávali ľahšie a bez zbytočného papierovania a zdĺhavých povolení. 

„Prvým počinom je otočiť zmýšľanie z pozície nikoho tu nechceme, no teba tu potrebujeme, poď k nám,“ povedal Mário Lelovský z Republikovej únie zamestnávateľov.

Aj premiér hovorí o kríze s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá už dokonca môže brzdiť aj náš hospodársky rast. Ministerstvá teda majú domácu úlohu – čím skôr urobiť všetko preto, aby sme voľné miesta zaplátali aj za pomoci cudzincov. 

„Ak nechceme skončiť tak, že k nám prídu len tí, ktorí nechcú robiť v Poľsku, alebo Maďarsku, tak sa musíme spamätať,“ reagoval premiér Peter Pellegrini.

Konkrétne kroky by mali urobiť na cudzineckej polícii aj rezorty, ktoré vydávajú pracovné povolenia. Rovnako zoznamy profesií, ktoré nevieme obsadiť Slovákmi, sa budú meniť nie raz za rok, ale každé tri mesiace. 

„Aby bol dovoz pracovnej sily, čo najefektívnejší,“ uviedol Alexej Beljajev zo Zväzu strojárskeho priemyslu.

Opatrenia na riešenie zamestnaneckej krízy majú jednotlivé rezorty prijať už na jeseň. Legislatívne zmeny, ktoré budú potrebné, vraj zase budú platiť od januára budúceho roka.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zamestnávateľ

Dôležité udalosti