Roky žil v tme, teraz sa pre neho stal zázrak. Lekári v trnavskej nemocnici vrátili zrak seniorovi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V trnavskej nemocnici operačne odstránili šedý zákal staršiemu bezdomovcovi, ktorý žije v útulku v Jaslovských Bohuniciach.

Operácia skončila úspešne a 69-ročný muž tak po štyroch rokoch opäť vidí na jedno oko.

Milan Krchňavý zanedbal preventívne prehliadky u očného lekára. Na vyšetrenie prišiel v pokročilom štádiu šedého zákalu.

Roky žil v nevyhovujúcich podmienkach v Borskom Mikuláši. Nevedel sa o seba postarať. Útočisko našiel v Útulku svätého Martina v Jaslovských Bohuniciach.

Prečítajte si tiež:

Vidí stopercentne

S pánom Milanom sme šli pár týždňov po operácii na kontrolu. Presvedčili sme sa, že na oko, kde mu implantovali vnútroočnú šošovku, vidí stopercentne.

„Vždy je to prekvapenie, keď operujeme takéhoto pacienta. Nie je to ani dnes rarita operovať takto pokročilý šedý zákal, ale v jeho prípade to trvalo takto dlho. Úprimne sme sa naozaj všetci tešili, že videl po operácii,“ uviedla primárka očnej kliniky v Trnave Jana Mattová.

V trnavskej nemocnici spravia ročne viac ako 40-tisíc operácií šedého zákalu. Ochorenie súvisí najmä s vekom, ale aj s inými chorobami. Objavuje sa po päťdesiatke.

„Príznaky šedého zákalu sa prejavujú zahmleným videním, teda ako keby ste sa dívali cez vodu. Je to zahmlené videnie, ktoré sa postupne zhoršuje,“ priblížila primárka Mattová.

Milanovi Krchňavému plánujú lekári šedý zákal odstrániť aj na druhom oku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.