Hekeri sa môžu nabúrať do vášho súkromia aj cez vysávač. Poradíme vám, ako sa ochránite

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Našli ste si pod stromčekom elektroniku? Dajte si pozor, aby sa vaše citlivé údaje nedostali k podvodníkom.

Wifi router, domáca bezpečnostná kamera, no aj vysávač sa môže ľahko zmeniť na špionážny nástroj, ktorým hekeri vstúpia do nášho súkromia. Poradíme vám, ako sa pred hrozbou takýchto útokov ochrániť.

Základom všetkého je silné heslo. Ak ste na Vianoce dostali nový wifi router s prednastaveným továrenským heslom, ako prvé ho rýchlo zmeňte.

Málokto to vie, ale často celá séria vyrobených routerov má heslo úplne rovnaké, a k tejto databáze sa vedia hekeri ľahko dostať.

Ak sa už hekeri dostanú do našej wifi siete, môžu nám ľahko ukradnúť našu identitu a údaje, a tým zneužiť naše meno. Dôležité je preto čas od času si heslo meniť a tiež aktualizovať softvér.

Ďalším kameňom úrazu môžu byť bezpečnostné kamery či rôzne pestúnky, ktorými si chránime majetok alebo strážime deti.  Obraz z nich totiž nesmeruje len do nášho mobilu, ako si možno mnohí myslíme.

„Spojenie prechádza cez internetové úložisko, ktoré je niekde a zákazník nevie, kde sa nachádza a kto ho môže sledovať,“ vysvetľuje bezpečnostný konzultant Tomáš Banič.

Prečítajte si tiež:

Rady odborníkov

Odborníci na kyberbezpečnosť preto odporúčajú, aby ste monitorovacie zariadenia kupovali radšej od výrobcov, ktorí sú dlhodobo etablovaní na trhu. Ak je kamera veľmi lacná, môže to byť podozrivé.

Také robotické vysávače v dnešnej dobe toho dokážu už naozaj veľa. Na lepšiu orientujúci majú v sebe zabudované senzory, mikrofóny aj kameru a napojiť ich viete na wifi sieť. A to sú predpoklady na to, ako sa z nich za pomoci hekerov môžu stať špióni.

Platí, že ak má niečo označenie smart, mali by sme zbystriť pozornosť. Podľa odborníkov musíme vždy myslieť na to, že žiadne zariadenie nie je stopercentne bezpečné.

Preto musíme napríklad pri bezpečnostnej kamere či detskej pestúnke dôsledne zvážiť, kam ju umiestňujeme, aby sa chúlostivé zábery nedostali do nežiadaných rúk.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.