Žilina ako prvé mesto zriadilo útulok a karanténnu stanicu výhradne pre mačky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Doteraz to bola len psia výsada. Zatúlané a nechcené zvieratá našli dočasný domov v útulkoch a neskôr trvalý u nových majiteľov.

Žilina ako prvé mesto však zriadilo útulok a karanténnu stanicu výhradne pre záchranu mačiek.

Juraj Mrvečka je zakladateľ združenia Žilinské labky. Keď ho oslovili na spoluprácou neváhal. Mačkám pomáha celý život.

„Dopytov občanov je veľmi veľa, ročne cez tisíc. Hlásia, že našli niekde vyhodenú mačku vo vreci, inde trebárs zaviazané mačatá,“ tvrdí.

Samosprávam vyplýva povinnosť zriadiť útulok a karanténnu stanicu pre spoločenské zvieratá zo zákona. V Žiline preto zriadili prvý útulok pre mačky.

Prečítajte si tiež:

Musia to schváliť veterinári

Karanténna stanica má 40 miest a útulok trinásť. Priestory musia byť presvetlené, vetrateľné, čistiteľné a musí ich schváliť veterinárna správa. Ak nájdete zatúlanú mačku, len tak ju sem priniesť nemôžete.

„Buď ja, alebo mestský policajt, prídeme zvieratko na dané miesto prevziať, následne ide na veterinárne vyšetrenie. Zatiaľ sa nám podarilo všetky vyriešiť, neodmietli sme ani jeden prípad, ale sme len na začiatku,” dodal Mrvečka.

Každá jedna mačka, ktorá sa dostane do žilinského útulku, musí ísť najskôr do karantény minimálne na tri týždne, aby si následne noví majitelia boli istí, že si berú z útulku zdravé zviera.

Videá mačiek z útulku zverejňujú aj na sociálnej sieti, aby čo najviac z nich zažilo opäť pocit, že ich má niekto rád a vytvorí im nový domov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti