Medzi zbraňami hnutia Hamas ležala košická ešpézetka. Naša tajná služba vraj o nej vie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Samopaly, protitankové zbrane, granáty ale aj košická ešpézetka. Izraelská armáda zverejnila zábery z úkrytu teroristického Hamasu, v ktorom našla aj kúsok zo Slovenska. Záznam už preveruje aj Slovenská informačná služba.

Izrael zverejnil video na sociálnej sieti, pochváliť sa chcel úlovkom zbraní z detskej izby teroristov.

Pri zásobníkoch však spozornie každý slovenský motorista. Na zemi ležia evidenčné čísla vydané košickým dopravným inšpektorátom.

Odborník hovorí, že treba, aby naše bezpečnostné zložky dôsledne preskúmali a vyšetrili, ako sa tam mohla dostať.

„Vec neunikla spravodajskej pozornosti Slovenskej informačnej služby, k predmetu vašej otázky sa však nemôžeme bližšie verejne vyjadriť z dôvodu ochrany utajovaných skutočností,“ uviedla SIS.

Zisťovali sme pôvod auta. Cez verejne dostupnú databázu sme sa dozvedeli, že značky patria dodávkovému vozidlu Peugeot partner.

V evidencií kradnutých vozidiel nie je a dozvedáme sa aj to, že autu pred dvoma rokmi prestala platiť zákonná poistka. Niekto ho zrejme predal, no kupujúci neodovzdal značky.

Prečítajte si tiež:

To, že sa evidenčné číslo objavilo v Pásme Gazy, nie je podľa bezpečnostného analytika žiadna rarita. Na Slovensku sú dokonca firmy, ktoré sa vývozu áut do tejto časti venujú.

„Za ostatných 15 rokov sa začali v pásme Gazy pohybovať niekoľko sto vozidiel, ktoré pochádzajú z územia Slovenska a Českej republiky,“ hovorí analytik Radovan Bránik.

 Na internete sme našli najväčšieho exportéra vozidiel na Blízky východ, ktorý o sebe tvrdí, že z Poľska a Slovenska vyviezol do oblasti už stovky áut.

Chceli sme sa ho opýtať, či aj tieto evidenčné čísla prešli jeho firmou do pásma Gazy, spoločnosť so sídlom v Petržalke sme však na adrese nenašli a čísla nikto nedvíhal.

Nie je teda jasné, či Peugeot prešiel práve cez túto firmu, alebo cez nejakú inú. Exportér, rovnako ako pôvodný majiteľ, navyše ani nemusí tušiť u koho auto z košického kraja skončilo.

„Samozrejme, ak niekto vyváža do Gazy akýkoľvek tovar, nemožno ho spájať s tým, že by bol členom alebo sympatizantom hnutia Hamas, ktoré Gazu ovláda, ale na druhú stranu je dôležité povedať, že nie je možné uskutočniť s Gazou akýkoľvek obchod bez toho aby Hamas nedal nejakú formu povolenia,“ dodáva Bránik.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.