Nový e-shop útočí na Slovákov lacnými produktami. Zisťovali sme, či je bezpečný

Ilustračný záber
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/T. Schneider

E-shop Temu na Slovákov v posledných týždňoch útočí doslova zo všetkých strán. Mnohí podľahli najmä nízkym cenám za inak omnoho drahšie produkty. Je však nákup z tejto stránky bezpečný?

Na mnohých v poslednom období všade vyskakuje oranžové logo e-shopu Temu. 

Či už niečo hľadáte prostredníctvom vyhľadávača Google, alebo si len tak prezeráte sociálne siete, reklamy na Temu na nás útočia zo všetkých strán.

Sľubujú mimoriadne nízke ceny, a to aj za produkty, ktoré inde stoja niekoľkonásobne viac. Odborník odpovedá, či je Temu bezpečné. 

Prečítajte si tiež:

Čo to vlastne je

Temu je internetový obchod, ktorý pripomína známy Aliexpres. Hlavný rozdiel je najmä v doprave.

Tovar z Aliexpresu vám príde po niekoľkých mesiacoch. Ten z Temu do niekoľkých dní. Aspoň tak to píšu Slováci vo viacerých fórach.

Tento nový e-shop, pôvodom z Číny, ponúka rôzny sortiment. Od klasických drobností, ktoré si na takýchto stránkach bežne kupujeme – napríklad malé doplnky k smartfónom či rôzne vymoženosti do domácnosti, až po oblečenie či topánky.

Rovnako sa tam nachádza množstvo drobnej elektroniky. Najčastejšie ide o rôzne smart zariadenia. 

Za málo peňazí si tam viete dopriať pomerne veľa muziky, hoci kvalita predávaných produktov pravdepodobne nebude najlepšia. 

Otázne sú tiež recenzie produktov. Často je ich celkový počet neuveriteľne vysoký, a to aj niekoľko desiatok tisíc. Ťažko uveriť tomu, že gél na čistenie automobilového prachu, ktorý sme na stránke skutočne našli, by mohol mať 103-tisíc reálnych recenzií, ako to web uvádza. 

Prečítajte si tiež:

Je to riziko

Ondrej Macko, odborník na technológie, hovorí, že pri prezeraní takýchto stránok môžete dostať softvér, ktorý sa vám nainštaluje do zariadenia – počítača či smartfónu.

„Tento softvér potom môže zbierať vaše osobné údaje. Môže ísť o všetky vaše kontakty, informácie vychádzajúce z fotografií a rovnako to môžu byť zistené údaje, ktoré máte zapamätané v zariadení ako osobné – rodné číslo a podobne,“ vysvetľuje Macko.

Takýto softvér funguje na pozadí a sleduje vašu činnosť, ktorú posiela niekomu inému. Najčastejšie sa vraj vyskytuje na stránkach, ktoré sa vám podsúvajú, keď niečo hľadáte. Teda presne na stránkach, akou je aj Temu.

„Rovnako to bývajú e-shopy, ktoré vás prekvapia nízkou cenou za produkty, ktoré bežne bývajú omnoho drahšie,“ dodal odborník. 

Podľa jeho slov takéto stránky bežne pochádzajú z Číny, no dnes sa to už ťažko určuje. Kyberútočníci sú totižto prepojení prostredníctvom internetu a spolupracujú na globálnej báze. 

Prečítajte si tiež:

Ako sa brániť

Zaujímalo nás, či existuje nejaká účinná forma ochrany, alebo je jedinou cestou na takéto stránky nechodiť. 

Ondrej Macko hovorí, že vždy je vhodné mať nainštalovaný antivírusový program, ktorému dôverujete. Ten totižto zistí, ak sa na pozadí niečo deje.

„Aj keď to trebárs nie je vírus, ale len podozrivé správanie. Antivírusový softvér dokáže rozpoznať, že je tam nainštalované niečo, čo tam nemá byť,“ vysvetlil odborník s tým, že trochu komplikovanejšie to však majú používatelia iPhone-ov.

Pri týchto mobiloch sa môžeme spoliehať len na riešenie od samého výrobcu. Odborníka sme sa teda opýtali, či to postačuje. 

„Myslím si, že viac odpovedá lokálnemu prostrediu v Spojených štátoch amerických, ale nezohľadňuje veľmi situáciu na Slovensku, čo zase slovenské antivírusové systémy výrazne posilňujú, a tam je ich výhoda,“ hovorí Macko. 

Prečítajte si tiež:

Malvéry v aplikáciách

Pomerne znepokojivé je však Mackovo tvrdenie o tom, že vírusy v aplikáciách, ktoré sú v oficiálnom obchode, sú pomerne bežným javom. 

To sa dá riešiť jedine tak, že aplikáciu nahlásite. Potom je preverená a ak sa zistí pochybenie, tak ju aj odstránia. 

„Preverovanie je tam aj na začiatku, ale dnes je aplikácií tak veľa, že sa to nedá veľmi ustriehnuť, a to najmä pri aktualizáciách,“ uzatvára Macko.

Prečítajte si tiež:

Problémy

Obavy o bezpečnosti pri používaní stránky Temu sú opodstatnené aj preto, že spoločnosť už podobné problémy v minulosti mala. 

Materskou spoločnosťou je multinárodná e-commerce skupina PDD Holdings riadená z írskeho Dublinu. Vlastnia aj podobne zameranú firmu Pinduoduo.

Skupina sa stala terčom kritiky bezpečnostných expertov najmä pre obavy okolo mobilnej aplikácie. V priebehu tohtoročného marca sa totižto stalo, že Google ich sesterskú aplikáciu stiahol zo svojho obchodu, pretože obsahovala malvér (počítačový vírus, pozn. red.).

Aplikácia údajne obchádzala bezpečnostné povolenia a pristupovať k súkromným správam. Rovnako vraj upravovala nastavenia Androidu a sledovala dáta z iných aplikácií. Malvér tiež bránil odinštalovaniu aplikácie. 

Portál CNN informuje, že išlo o spôsob, ako špehovať používateľov a konkurentov s cieľom zvýšiť predaj. Ako ďalej píšu, žiadna aplikácia na nákupy však skutočne nepotrebuje toľko kontroly. 

Prečítajte si tiež:

Temu sa bráni

Spoločnosť, ktorá prevádzkuje aj e-shop Temu, na obavy medzičasom zareagovala. V stanovisku pre portál Živé deklarujú, že informácie zbierajú len s jediným cieľom – poskytovať a zlepšovať svoje produkty a služby, pričom majú používať bežné praktiky brandže.

Hovoria, že sa zaviazali používať overené metódy z praxe na posilnenie bezpečnosti a tvrdia, že ide o snahu poškodiť ich reputáciu.

Navyše zdôraznili, že stránka má bezpečnostnú certifikáciu od TrustedSite, čo v praxi znamená šifrovanie údajov o platobných kartách.

Ako to skutočne je, ukáže pravdepodobne až čas.

Pozrite si aj reportáž o tom, ako tento rok úradovali podvodníci (28. 12.): 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.