Prezidentka podpísala zákon o štátnom rozpočte. Zvažuje však podanie na Ústavný súd SR

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon o štátnom rozpočte na nasledujúci rok 2024. Krajinu tak nečaká obávané provizórium. Okrem rozpočtu podpísala prezidentka aj takzvaný konsolidačný balík. Hlava štátu zvažuje zákon o štátnom rozpočte ešte riešiť podaním na Ústavný súd SR. Argumentuje to stanoviskom rozpočtovej rady. 

„Z hmotnoprávnych aj procesných dôvodov prezidentka zvažuje podanie zákona o štátnom rozpočte na Ústavný súd SR,“ uviedli z kancelárie prezidentky. 

Podľa stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vznikla „neistota týkajúca sa súladu schváleného rozpočtu s ústavnými pravidlami rozpočtovej zodpovednosti.“

Prečítajte si tiež:

Podľa prezidentky už dlho žijeme v ére, keď sa verejné zdroje v obrovských objemoch míňajú aj na nesystémové plošné opatrenia. Pripomína, že verejné financie by zostali v pásme vysokého rizika, čo sa týka dlhodobej udržateľnosti, v prípade splnenia všetkých rozpočtových cieľov novej vlády do roku 2026.

Stanovisko Ústavného súdu SR by tak podľa Čaputovej mohlo byť „dôležitou správou nielen pre túto a ďalšie vlády, ale hlavne pre budúce generácie, ktoré bez zásadnej zmeny prístupu k dlhodobej udržateľnosti takmer isto vyprevádzame na grécku cestu.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.