Tieto fakty o nevere vás možno prekvapia

Ilustračná snímka.
Zdroj: baranq/shutterstock.com

Podľa prieskumu neverníci sú vo svojich vzťahoch spokojní a nič im nechýba.

Nevera je stará ako ľudstvo samo. V staroveku sa prístup k cudzoložstvu líšil podľa spoločenskej triedy. Staroveký Rím dokonca na monogamii netrval vôbec a rozmanitý sexuálny život sa považoval za právo každého jedinca. Podobne to videli aj obyvatelia antického Grécka. Najmä teda muži, ktorí okrem vlastnej ženy mali veľa mileniek a nikomu to vôbec neprišlo divné.

Ulička hanby a maslo na hlave

Neveru za ťažký hriech začali považovať až okolo 12. storočia, pričom vinníkov riadne potrestali. Napríklad museli chodiť s maslom na hlave uličkou hanby. Ako by to vyzeralo dnes? Keby platilo toto pravidlo, určite by uličky hanby museli byť veľké ako futbalové ihriská. A prečo? Dnes zahýba kde kto. Zistení o „návšteve cudzej postele" vidíte viac, ako je prípustné.

Mimomanželské pomery sú štandard

Koľko ľudí dnes nasadzuje právoplatným polovičkám parohy? Štatistiky o nevere sú podľa odborníkov už niekoľko rokov pevné a až na malé odchýlky sa príliš nemenia. Podľa niekoľkých nezávislých vedeckých štúdií v dnešnej modernej dobe vraj podvádza zhruba asi 50 percent mužov a 30 percent žien.

Zahýbajú hlavne tí, ktorým to doma klape

Ak si myslíte, že nevera prichádza vtedy, ak chýba doma niečo budúcemu neverníkovi napr. sex, dôvera, harmónia alebo pochopenie, ste na omyle. Naznačila to štúdia uznávanej biologickej antropologičky Helen Fisherovej, ktorú uskutočnila na americkej univerzite Rutgers so sídlom v New Jersey. Podľa nej prevažná väčšina neverníkov označila svoje manželstvo za šťastné a spokojné.

Internet napomáha nevere

V modernej dobe internetu, sociálnych sieti a mobilných telefónov však prichádza ďalšia „rana". Tentoraz ju má na svedomí prieskum amerického ústavu National Opinion Research Center, ktorý sídli v Chicagu. Tamojší odborníci na jeho základe dospeli k názoru, že internet zvyšuje šance na neveru o celých 40 percent.

TIP: 10 najčastejších mýtov o nevere. Pozor na tieto nezmysly!

Online virtuálny svet so všetkými svojimi kanálmi vraj poskytuje príležitosti na nadviazanie "zakázaných" vzťahov. Páni na nete hľadajú sexuálne povyrazenie si, ženy zase lásku, ktorá im chýba. To je názor vedcov. Možno by sme sa mohli na chvíľu zastaviť v tomto uponáhľanom svete a venovať sa radšej jeden druhému, tráviť viac spoločných chvíľ alebo máte iný názor?, píše bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti