V Malatinej sa tešili na novú bytovku. Teraz majú sfušovanú stavbu a hrozbu úveru bez bývania

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tešili sa novú nájomnú bytovku, no po štyroch rokoch majú len sfušovanú hrubú stavbu, ktorú statik nariadil uzavrieť. V malej obci Malatiná pri Dolnom Kubíne tak môže nastať situácia, že budú splácať státisícový uver, ale bývať nebude nikto.

Víťaz verejnej súťaže začal nájomnú bytovku so 17 bytmi za takmer milión eur stavať už v roku 2019.

„Zlom nastal rok 2022, keď v apríli spadol balkón. Po odšalovaní balkónu následne spadol,“ hovorí starostka obce Malatiná Tatiana Červeňová.

Prišli kontroly zo Štátneho fondu rozvoja bývania a našli aj nezrovnalosti vo faktúrach.

„Rozdiel medzi vyfakturovanými sumami a použitým materiálom bol 13 328 eur,“ uvádza starostka.

Prečítajte si tiež:

Napokon stavbu museli zastaviť a vykonať statický posudok. Podľa neho treba zbúrať všetky balkóny, rovnako tak schodisko, ďalej sa v ňom píše o slabých dekách, chýbajúcich stužujúcich vencoch, nosných prievlakoch, prekladoch, rozdielnej výške podlaží a tak ďalej, a tak ďalej.

„Sme povinní ako obec vypracovať realizačný projekt sanácie – čo treba zbúrať, čo treba opraviť a koľko toto všetko bude stáť,“ hovorí starostka.

Ohlásili sa subdodávatelia

Bývalý starosta, za ktorého celá situácia vznikla, tvrdí, že z dokumentácie počas výstavby nemal ako zistiť, že niečo nie je v poriadku.

„Jednoducho ja nejakú zodpovednosť necítim, nevnímam,“ tvrdí bývalý starosta Zdenko Kubáň.

Novej starostke sa ohlásili subdodávatelia stavby. Vraj sa nakupoval lacný nevhodný materiál, nedodržiavali sa stavebné postupy a im nič neplatili. No asi 400-tisíc z pôžičky zo štátneho fondu sa minulo.

„Tam bolo veľa partií nevyplatených, čo aj starostke volali skrz to, ja som tam vlastne prišiel o 50-tisíc eur,“ opisuje subdodávateľ na stavbe bytovky.

Bývalý spoločník tohto pána bol na bytovke stavbyvedúci. Vraj sa s konateľom realizačnej stavebnej spoločnosti a bývalým starostom dohodli na machináciách.

„Delili si zisky. Tam sa to proste rozkrádalo. Niekto si za to postavil na Kysuciach rodinný dom,“ hovorí subdodávateľ.

Konateľa dodávateľa stavby sme hľadali na adrese spoločnosti, no nenašli sme tam ani jej schránku. Telefonovali sme mu, posielali SMS, bez výsledku.

Prečítajte si tiež:

Búranie alebo opravy

Starostka sa obrátila na prokuratúru a políciu. No rozuzlenie to neprinesie.

„V predmetnej veci bolo zo strany vyšetrovateľa OR PZ Dolný Kubín realizované dôkladné a rozsiahle vyšetrovanie vo veci podozrenia zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, kde v jeho finálnom závere bolo vyšetrovateľom vydané uznesenie o odmietnutí veci,“ uvádza Zuzana Šefčíková, hovorkyňa krajskej polície v Žiline

„Budem intenzívne iniciovať ministerstvo vnútra, nech sa pozrieme spoločne na túto vec ešte raz, pretože obec Malatiná má dostatočný počet dôkazov,“ hovorí starostka.

Bytovku môžu buď zbúrať, no pôžičku zo ŠFRB by splácali aj tak, alebo spracovať dokumentáciu a rozpočet na pokračovanie výstavby s opravami. Potom by mohlo podať pomocnú ruku ministerstvo dopravy, ktoré má tiež na stavbu poskytnúť úver.

„Keď budeme vedieť, koľko peňazí ešte treba na dokončenie stavby, môžeme začať diskusiu do akej miery vieme, alebo nevieme pomôcť,“ informuje štátny tajomník ministerstva dopravy Igor Choma.

Prípad budeme sledovať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.