Tony rozbahnenej zeme im pristáli len pár metrov od domu. Rodina v Štiavnických Baniach mala neuveriteľné šťastie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tony rozbahnenej zeme im pristáli len pár metrov od domu. Rodina mala šťastie. Chýbalo málo a ich dom v Štiavnických Baniach by zaliala voda. V obci vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Skaza prišla potichu, keď sa začalo stmievať. Majiteľ len náhodou zistil, že je zle.

„Večer som vyšiel z domu a už to bolo. Tak som zavolal hasičov a potom prišiel pán starosta,“ hovorí majiteľ domu pán Marián Jány.

Starosta Stanislav Neuschl hovorí, že sa roztopilo obrovské množstvo snehu a aj to bolo príčinou zosuvu svahu.

„Bola tma, svah bol len niekoľko metrov od domu a veľké množstvo, ktoré vytekalo zo svahu, nenapovedalo nič dobré,“ dodáva Neuschl.

Geológ Adrián Ilkanič dodáva, že došlo k zahlteniu starých vodných banských štôlní a voda si tak musela hľadať iné cesty. Hovorí, že hrozilo, že voda zatopí pozemok aj samotného domu.

Rodinu s deťmi, ktorá v dome žije šesť rokov, delil od skazy len kúsok. Masa zeme pristála len sedem metrov od domu. Okamžite zasadol v obci krízový štát. 

„Miestni dobrovoľní hasiči urobili odvodňovacie rigoly, pretože zo svahu stále vytekalo veľké množstvo vody, taktiež boli vypílené dreviny,“ priblížil starosta.

Prečítajte si tiež:

Zosuv má dĺžku približne 23 metrov a šírku osem až desať metrov.

Aj keď je svah momentálne stabilizovaný a nemal by sa zosúvať, podľa geológov treba urobiť také opatrenia, aby sa podobná situácia nezopakovala.

Geológ pripomína, že staré banské štôlne nie sú udržiavané už desiatky rokov a nikto nevie, čo sa pod nimi deje. Preto odporúča urobiť ich revíziu.

Okolie Banskej Štiavnice je nestabilnou oblasťou. V dedinke Podhorie svah ohrozuje takmer polovicu obce. Praskajú steny domov a zničené sú ploty.

Situáciu riešia aj s rezortom životného prostredia. V Štiavnických Baniach zatiaľ čakajú na výsledky geologického prieskumu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.