Ako zvýšiť ženám platy? Parlament sa bude zaoberať zaujímavým riešením

zena, peniaze, praca
Zdroj: Shutterstock.com

Pomôcť by vraj mohlo zverejňovanie platov podľa pohlavia.

Robia rovnakú prácu, no dostávajú za ňu menej. Strana poslanca Beblavého nespravodlivé odmeňovanie žien kritizuje a prichádza s návrhom, ako ho minimalizovať.

Mimoparlamentná strana tvrdí, že ak by sme vedeli, aké veľké sú platové rozdiely medzi kolegami, ženy by si vedeli vyjednať viac. Ponúkajú riešenie.

„Skupinám zamestnávateľov vznikne informačná povinnosť a to v tom, že do 30 júna musia zverejniť buď na webe alebo v tlači údaje o počte zamestnancov, o percentuálnom rozdelení mužov a žien v práci a rovnako podľa stupňa náročnosti pracovného miesta. A podľa toho potom zverejnia priemerné zárobky zamestnancov za posledný mesiac," uviedla Jaroslava Lukačovičová (SPOLU).

Takúto povinnosť by mali väčší súkromní zamestnávatelia aj štátne podniky. A pokiaľ by sa zistilo, že dva roky po sebe sa platové rozdiely nemenia, takíto zamestnávatelia budú musieť vypracovať pre ministra Richtera porovnávaciu správu, prečo to tak je a čo s tým urobia.

Faktom ale je, že rozdiel medzi platmi mužov a žien za rovnakú prácu na tej istej pozícii je približne deväť percent, čo je tretie najhoršie umiestnenie hneď po Estónsku a Litve.

Návrh o zverejňovaní platov mužov a žien už vyvolal diskusiu a rokovať o ňom budú už na septembrovej schôdzi parlamentu.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plat

Dôležité udalosti