Petra zasiahla raketa do tváre, keď sa nahol nad odpaľovaciu rampu. Išlo o pyrotechniku vyššej kategórie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stále bojuje o život. Peter, ktorého na Silvestra zranila pyrotechnika, má poranenú tvár a hlavu. Ľudia v Čečejovciach sa zomkli. Partia vraj odpaľovala pyrotechniku vyššej kategórie, ktorá si vyžaduje odbornú spôsobilosť.

Mali sa zabávať a vítať nový rok, no namiesto toho pár minút po polnoci volali k Petrovi záchranku. 

„Záchranári ho s devastačnými poraneniami tváre na umelej pľúcnej ventilácii transportovali do nemocnice v Košiciach,“ priblížila situáciu hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Petra Klimešová.

Prečítajte si tiež:

Všetko zachytila kamera

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Monika Krišková potvrdila, že pacient je v kritickom stave.

Pyrotechniku odpaľovali na ihrisku. Mladík sa podľa informácií TV Markíza nahol nad odpaľovaciu rampu a vtom takzvaná puma vystrelila. 

„Podľa svedkov a podľa opisu, čo sa tam stalo, vylučujeme, že by tam bolo nejaké cudzie zavinenie,“ uviedol starosta Čečejoviec Lukáš Macák.

„Na základe predbežnej lekárskej správy začala polícia vo veci konať ex offo a v súvislosti s touto nešťastnou udalosťou trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. Vzhľadom na zdravotný stav poškodeného aj na citlivosť prípadu bližšie ani podrobnejšie informácie poskytovať nebudeme,“ dodala hovorkyňa košických krajských policajtov Lenka Ivanová.

Podľa našich zistení išlo vraj o guľovú pumu, teda pyrotechniku vyššej kategórie, na ktorú je už potrebný preukaz.

Odpaľovali ju vraj na pozváranej konštrukcii. Veľký výbuch zaznamenala približne 20 minút po polnoci aj obecná kamera. Výbuch vraj zranil aj Petrovu priateľku, popálil jej tvár.

„Vidieť zboku, ako sa tam vystreľujú rakety a potom je asi 30-sekundová pauza, je tma a zrazu je taký obrovský výbuch na spodku na trávniku, kde vidno žiaru a potom už niekoľko minút nato prichádza sanitka,“ dodal starosta.

Podľa starostu to zasiahlo celú obec, ide o mladého človeka. Promptne zareagovali aj dobrovoľní hasiči, ktorí oslavovali Nový rok blízko ihriska. Pomáhali tiež sanitke, ktorá na mieste zapadla.

Prečítajte si tiež:

Vždy si čítajte návod na použitie a nepite alkohol

Medzičasom vyzval starosta v mene rodiny obyvateľov, aby išli Petrovi darovať krv.

„Mne je to veľmi ľúto, lebo dlhé roky ako starosta obce bojujem proti zábavnej pyrotechnike, som veľký odporca zábavnej pyrotechniky a viete, kombinácia pyrotechniky a alkoholu môže viesť k takýmto tragédiám a je to ťažké hlavne pre mladých ľudí, ktorí žijú v našej dedine, lebo všetci sme ho poznali,“ povedal starosta Macák.

Predseda Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáš Šmitala varuje, že zábavnú pyrotechniku treba vždy používať podľa návodu a radí vyhýbať sa pritom alkoholu.

Odporúča, aby ju používali len samosprávy a firmy, ktoré to vedia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.