Bojíte sa lietať? Uplynulý rok zahynulo pri leteckých nešťastiach druhý najnižší počet ľudí v histórii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výsledkom vyšetrovania výbuchu lietadla budú i opatrenia, ktoré treba urobiť, aby sa niečo podobné už nestalo. Cestovanie lietadlom sa stáva bezpečnejším napriek tomu, že sa vzduchom prepravuje viac ľudí. Za ostatné polstoročie bol minulý rok druhý najbezpečnejší.

Keď vyšetrovatelia zistia, prečo lietadlo v Tokiu začalo horieť, urobia opatrenia. Podľa skúseného pilota Petra Kunkelu sa aj vďaka tejto praxi bezpečnosť lietania zvyšuje. Pozrel si aj videozáznam z utorkovej nehody.

„To, čo je fantastické, je, ako dokázali byť všetky letecké zložky súčinné a evakuovať, presunúť do bezpečia v krátkom čase veľké množstvo ľudí,“ komentuje Kunkela.

Pri nehodách dopravných lietadiel s kapacitou 14 a viac sedadiel prišlo vlani o život 80 ľudí vrátane ôsmich členov posádky. 

Ide o druhý najnižší počet od roku 1970. Pre letectvo je dôležitá i čo najpresnejšia predpoveď počasia.

„Systémy monitorovania počasia sú rýchlejšie a presnejšie, i grafy vývoja počasia sú lepšie, čiže lepšie vieme, čo sa bude diať,“ vysvetľuje Kunkela.

Prečítajte si tiež:

Podľa neho minulý rok nehlásili, že by lietadlo vošlo do veľmi silnej turbulencie. Počas dvanástich mesiacov bolo aj málo hmly, ktorá dokáže skomplikovať vzlet i pristátie. 

V niektorých fázach leteckej dopravy sa však vplyv človeka, a teda i jeho omylnosť, zmenšiť nedá, tam nastupujú prísnejšie kontroly.

„Jednotliví piloti nemajú dnes možnosť mať preškolenia na veľký počet typov lietadiel. Ak má školenie na Airbus, lieta na tom, ak na Boeing, zostáva v ňom,“ dodáva pilot.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo v roku 2023 využilo leteckú dopravu 4,6 miliardy ľudí. To je 14-krát viac v porovnaní s rokom 1970. Ešte koncom minulého storočia každoročne zomrelo pri leteckých nehodách viac ako 1000 ľudí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.