Ján Kubiš už má 15-tisíc podpisov na prezidentskú kandidatúru. Zbierať ich však bude aj naďalej

Ján Kubiš už má 15-tisíc podpisov na prezidentskú kandidatúru. Zbierať ich však bude aj naďalej
Ján Kubiš. Zdroj: Mustafa Ciftci / Anadolu Agency

Diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš už vyzbieral 15.000 podpisov od občanov potrebných na prezidentskú kandidatúru. Potvrdil to pre TASR.

„Máme 15-tisíc podpisov, ale zbierame ďalej, až skoro do konca januára, keď plánujeme petičné hárky odovzdať,“ uviedol Kubiš pre TASR. Už skôr avizoval, že sa nechce o post hlavy štátu uchádzať ako kandidát konkrétnej politickej strany.

Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov.

Prečítajte si tiež:

Ústava SR hovorí, že kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do parlamentu, a to na základe petície. Podpísať ju musí najmenej 15-tisíc občanov. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.

O post prezidenta sa uchádza aj diplomat a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Podpisy na kandidatúru zbiera tiež zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková a Marta Čurajová, ktorá zbiera podpisy ako občianska kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró.

Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Súčasný predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) zatiaľ nepotvrdil, či bude kandidovať na funkciu hlavy štátu.

Ak sa Peter Pellegrini stane prezidentom, SNS bude žiadať niektorý ministerský post alebo pozíciu v parlamente. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.