Obavy z migrantov nateraz pominuli. Minister vnútra oznámil, že Slovensko končí so strážením hraníc vrátane tých s Maďarskom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko už nebude predlžovať kontroly na hraniciach s okolitými štátmi, ktoré sú súčasťou Schengenského priestoru. Pre TV Markíza to exkluzívne potvrdil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Kontroly na hraniciach s Maďarskom, ktoré sú z pohľadu nelegálnej migrácie najdôležitejšie, sú aktuálne platné do 22. januára. „Už nepredložím ďalší návrh na predĺženie týchto kontrol,“ povedal minister.

Odôvodnil to tým, že situácia týkajúca sa nelegálnej migrácie je aktuálne pokojná. Ďalší vývoj však budú podľa neho pozorne sledovať. „Nebudeme mať problém kontroly opätovne spustiť, ak budeme mať informácie, že sa zvyšuje aktivita z hľadiska nelegálnej migrácie,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

Minister očakáva, že problémy by mohli opäť nastať na jar. „Toto obdobie využijeme na to, aby si naši policajti a vojaci, ktorí strážili túto hranicu, oddýchli a boli sme pripravení na to, keď tento nápor bude väčší,“ povedal Šutaj Eštok. 

Šéf rezortu vnútra zároveň potvrdil, že nechce zavádzať kontroly ani recipročne, teda potom, čo okolité krajiny ako prvé zavedú alebo predĺžia kontroly na spoločných hraniciach. „Chceme ísť príkladom... Budeme dodržiavať to, aby Schengen platil, no nebudeme sem púšťať nelegálnych migrantov. Možno je načase, aby rakúska, poľská aj maďarská strana prehodnotili zavedenie kontrol,“ vyhlásil.

Dodal, že Schengenský priestor považuje za jeden z hlavných pilierov funkčnej Európskej únie. „Ak nebude fungovať voľný pohyb osôb a tovaru, nie však nelegálny, potom je Európska únia ako taká v ohrození,“ uzavrel.

Téma nelegálnej migrácie silno rezonovala v predvolebnom období. Mesiac po voľbách sa konala na hraniciach s Maďarskom veľká nočná akcia proti utečencom. Výsledkom bolo, že sa na Slovensko nedostal ani jeden migrant. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.