Otravuje vás upratovanie kúpeľne a záchoda? Tu je zopár dobrých tipov, ako si uľahčiť prácu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Favore Studio/shutterstock.com

Zabudnite na komerčné prípravky, vystačia vám aj bežné veci z domácnosti.

Blíži sa víkend a s ním aj pravidelný čas upratovania domácnosti. Iste nám dáte za pravdu, že okrem vysávania, utierania prachu je asi najnepríjemnejšou súčasťou tohto rituálu čistenie kúpeľne a toalety, kde bojujeme hlavne s vodným kameňom, usadeninami a niekedy aj s hrdzou. Máme pre vás pár osvedčených tipov a trikov, ako si upratovanie sanity uľahčiť.

V kúpeľni sú ocot a sódy bikarbóna dobrí kamoši

Ocot je prírodný prostriedok, ktorý môžete v domácnosti využiť minimálne na 50 spôsobov. Odstráni aj usadeniny vo WC. Stačí, keď si pripravíte roztok z dvoch šálok octu a na noc ich nalejete do záchodu a usadenín sa na čas zbavíte.

Tip do domácnosti: Najlepší WC čistič vás nebude stáť takmer nič

Ak máte pleseň na kúpeľňovom závese nastriekajte do koľajničiek zriedený ocot a odstránite ich kefkou. Ocot i sódu bikarbónu môžete použiť aj na vyčistenie kachličiek od vodného kameňa.

Rýchly trik na upchatý odtok

Ak máte upchatý odtok, máme pre vás jednoduchý recept, ako ho ľahko vyčistíte. Stačí vám na to iba vriaca voda (4 šálky), sóda bikarbóna (2 šálky) a šálka octu. Najskôr do odtoku nasypte šálku jedlej sódy a zalejete ich vriacou vodou. Necháte pôsobiť niekoľko minút a potom pridáte zvyšnú sódu spolu s octom.

Zdroj: ThamKC /shutterstock.com

V tejto chvii však musíte odtok zakryť, aby zmes začala reagovať vo vnútri. Počkajte päť až desať minút. Po uplynutí tohto času nalejte dnu štyri šálky vriacej vody a máte po probléme

Tekuté prostriedky na toalety

Mnohé z vás si však chcú uľahčiť upratovanie kúpeľní a toalety, a tak siahnu po tekutých chemických prostriedkoch. Aj ekologických. Pred tým, ako ich použijete, mali by ste o nich vedieť toto:

- buďte opatrné pri používaní čističov, ktoré obsahujú chlórnan sodný. Ak sa totiž zmieša s inými kyslými prípravkami, môže sa z nich po vzájomnej reakcii uvoľňovať jedovatý chlór

- čítajte pozorne piktogramy a inštrukcie na obaloch, aby ste vedeli, čo vám môže hroziť

- upratovaciu chémiu skladujte tak, aby sa k nej nedostali deti

- pri odstraňovaní nečistôt použite kefu a chráňte si ruky rukavicami

- na čistenie WC je ideálna kefa s malou bočnou kefkou, vyčistí aj záhyby pod okrajom toaletnej misy

- na nečistoty usadené pod vodou nechajte WC prostriedky pôsobiť dlhšie. Najideálnejšia je noc, potom toaletu iba jednoducho vyčistíte

Ak vás nepresvedčilo použiť na čistenie toalety klasické prostriedky z vašej kuchyne, pozrite si výsledky českého spotrebiteľského magazínu. Celkom otestovali 18 prostriedkov, niektoré z nich kúpte aj u nás. Výsledky nájdete tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti