Všimli ste si pavúka či zbraň na okraji obrazovky? Televízie zavádzajú nový systém označovania programov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od 1. 1. 2024 zavádzajú slovenské televízie nový systém označovania programov. K symbolom označujúcim vhodnosť pre vekové skupiny divákov pribudnú nové obsahové deskriptory.

Tie sú výbornou pomôckou pre rodičov. Budú lepšie informovaní o obsahu programov a ich vhodnosti pre deti. Ľahko a rýchlo sa budú môcť orientovať v tom, o aký program ide

Deskriptory informujú o tom, že program obsahuje násilie, diskrimináciu, strach, závislosť, sex, vulgarizmy alebo nahotu. Tieto deskriptory môžu byť označované aj slovami, písmenami (N, D, S, Z, X, V, H) alebo piktogramami.

Nové deskriptory

Nové obsahové deskriptory nájdete na začiatku televízneho programu, alebo v elektronickom programovom sprievodcovi (EPG) a v prípade upútavky v primeranom čase počas jej vysielania.

Označenie vekovej vhodnosti budete vidieť na obrazovkách počas celého trvania programu či upútavky v prípade, ak nejde o program vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých.

Od 1. júla 2024 sa tieto povinnosti vzťahujú aj na katalóg programov streamovacích služieb a na samotné programy v nich.

Viac informácií nájdete na www.jso.sk.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.