Čím menej jedla, tým lepšie, hovoril jej tréner. Mirka porozprávala o temnej stránke krasokorčuľovania

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kedysi bola vrcholová športovkyňa, no svoju životnú vášeň pred rokmi zavesila na klinec. Televízna nevesta Mirka Hriňáková sa od štyroch rokov venovala krasokorčuľovaniu.

Tvrdí, že tento krásny šport v sebe skrýva aj temné stránky. Nútené chudnutie a nereálne požiadavky trénerov jej spôsobili traumy, s ktorými zápasí dodnes.

Prečítajte si tiež:

Vážila sa každý deň

Keď Mirka začala v športe napredovať a chodila na súťaže mimo Slovenska, zmenil sa jej aj tréner. Na toto obdobie nespomína šťastne.

„Vtedy začali nátlaky ohľadom hmotnosti. Všetko bolo len tom, koľko vážim a čo som jedla. Riešilo sa, kto má aký zadok a brucho, vážili sme sa každý deň,“ vybavuje si športovkyňa.

Trénovala na vrcholovej úrovni a denne mala aj 5 tréningov. Aj napriek nadpriemernej fyzickej aktivite sa bála, že priberie.

Prečítajte si tiež:

Jedno jablko denne

Hovorí, že boli aj dni, keď zjedla za celý deň len jedno jablko. „Športovec dokáže jablko spáliť za 10 až 15 minút,“ ozrejmuje výživový fyziológ, patofyziológ a výživový špecialista Boris Bajer.

„Tréneri často nútia svojich zverencov do tvrdých diét len preto, že s nimi chcú dosiahnuť nejaký výkon. Môže to mať negatívny vplyv na celkový fyzický a mentálny život športovca,“ vysvetľuje trénerka krasokorčuľovania Katarína Gáboríková.

Mirka pre nátlak a nedostatočné množstvo vyváženej stravy stratila menštruáciu. Spomína, že jej tréner vtedy odvetil, že je to v poriadku.

Keď sa voči nemu ohradila Mirkina mama, tvrdil jej, že čím menej bude jesť, tým to bude lepšie.

Prečítajte si tiež:

Trvalé následky

Na mladú športovkyňu doľahol tlak natoľko, že sa rozhodla s krasokorčuľovaním skončiť. Neustále riešila len svoju hmotnosť a jej psychický stav ju doviedol k tomu, že sa nedokázala sústrediť na výkon a prestala sa v športe zlepšovať.

Hovorí, že následkami trpí dodnes. Bolia ju kĺby a stále sa nezmierila s tým, ako vyzerá jej telo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.