Nové ohnisko vtáčej chrípky. V obci Slatina likvidovali desiatky sliepok a vajec

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nové ohnisko vtáčej chrípky na nečakanom mieste. V obci Slatina museli pre nebezpečný vírus zlikvidovať desiatky sliepok aj vajec. Veterinári sa snažia šírenie nákazy zastaviť.

Vírus sa objavil v chove dôchodkyne, ktorá našla na dvore šesť uhynutých sliepok. Laboratórne testy potvrdili vysokopatogénny typ vírusu vtáčej chrípky. V kafilérii skončilo všetkých jej 40 sliepok a zničili aj vajíčka.   

„Veľkých chovateľov tu v obci nemáme, len takýchto malých chovateľov, neviem si predstaviť, ako sa to mohlo vyskytnúť,“ povedal starosta Árpád Bazsó.

Veterinári nariadili opatrenia v okolitých obciach levického aj krupinského okresu.

„Všetci musia zabezpečiť chovy hydiny, vtákov a holubov tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Levice Anna Petrincová.

O výskyte nebezpečného ochorenia upovedomili obyvateľov cez obecný rozhlas a oznam zverejnili aj na webovej stránke obce.

Prečítajte si tiež:

„Príčinou zanesenia vírusu bol pravdepodobne prílet voľne žijúceho vtáctva z vodných plôch, predovšetkým kačíc, ktoré sú dosť k vírusu, ktorý momentálne cirkuluje, odolné,“ priblížil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Chovatelia, ktorí sú v ochrannom pásme okolo ohniska nákazy, musia do 9. januára spísať zoznam chovanej hydiny a vtákov.

Majiteľka sliepok o svojej strate hovoriť nechcela. Ostatní si teraz dávajú veľký pozor. Hydinu nechajú na voľný výbeh len vnútri.

Toto je nateraz jediný prípad vtáčej chrípky u nás. Vlani ich zaznamenali 21, z toho až 16 u voľne žijúceho vtáctva.

Najväčšie škody vírus urobil v Galante, kde museli usmrtiť viac ako 5-tisíc kusov hydiny. Vtáčia chrípka je v súčasnosti rozšírená najmä v Maďarsku a Poľsku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.