Vyjsť po schodoch či pobehnúť na autobus. Nová štúdia hovorí, že aj krátky pohyb znižuje riziko rakoviny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj krátky intenzívny pohyb môže zachrániť život. Tvrdí to medicínska štúdia, podľa ktorej aj dve minúty intenzívnej aktivity denne pomáhajú predísť vzniku rakoviny. Vedci sledovali sedem rokov viac než dvadsaťtisíc ľudí. 

Svižná chôdza do schodov každý deň môže významne znížiť riziko rakoviny pľúc, konečníka, obličiek či pečene a pažeráka.

Veľký výskum ukázal, že ak sa sledované osoby hýbali viac ako dve minúty, riziko vzniku karcinómu klesalo. Viac minút v pohybe znamená ešte menšie riziko.

Prečítajte si tiež:

Činnosť by mala byť pravidelná

Draho Krásnohorský je tréner, ktorý stojí aj za úspechom slovenskej fitnes legendy Zuzany Kořínkovej.

Podľa neho je americký výskum veľavravný a dá sa aplikovať aj na slovenské prostredie.

„Človek môže preventívne bojovať proti, ja to volám OSD: osteoporóza, svalová dystrofia a demencia. Práve tým silovým intenzívnym cvičením,“ radí Krásnohorský.

Polihovanie na gauči a iba občasný krátky výkon riešením nie je.   

„Je to lepšie, keď je tá činnosť pravidelná, keď nie je dlhá a keď sa strieda intenzita. Presne, ako to bolo v tom výskume,“ dodáva tréner.

Podľa výskumu niekedy vraj stačí pobehnúť na autobus, aby sme riziko znížili. Lekár dodáva, že ideálnym riešením je, ak vás ten autobus zavezie na preventívnu prehliadku.

„Napríklad teraz, od prvého januára došlo k rozšíreniu rozsahu preventívky a pribudli niektoré laboratórne vyšetrenia. Takisto u každého pacienta nad štyridsať rokov napríklad stanovujeme kardiovaskulárne riziko,“ približuje lekár Pavel Nemeček.

Prečítajte si tiež:

Nepodceňujte preventívne prehliadky

Výskum je podľa neho veľmi zaujímavý. Vychádza z neho aj to, čo sa dlhodobo odporúča aj u nás. Polhodina aktívneho pohybu denne.

„Ide o pohyb, pri ktorom sa človek zapotí, napríklad rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie a v tomto období možno aj bežkovanie,“ radí Nemeček.

Praktický lekár vie dnes aj vďaka preventívkam priamo v ambulancii zistiť, ako je na tom vaše zdravie, a to s mimoriadne presnými výsledkami. 

„Presne na mieru vypočítame, aké má ten človek riziko, že do desiatich rokov dostane fatálnu príhodu, či už mozgovú porážku, alebo zomrie na infarkt,“ dodáva lekár.

Výskum podľa jeho autorov nie je o presviedčaní tých, ktorí pravidelne cvičia, aby zotrvali, ale o tých, ktorí sa nehýbu, aby s tým začali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.