Chodil po celom Slovensku a nahrával najkrajšie zvuky. Dostal sa aj na miesta, kde je turistom vstup zakázaný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nahrával tie najkrajšie zvuky, aké v našej krajine máme. Hudobný producent Jureš Líška sa s mikrofónom v sprievode ochrancov prírody dostal aj na ľuďmi nedotknuté miesta. Na niektoré zákutia Slovenska tak nikdy nezabudne.

Keď bol Jureš mladý chlapec, rovesníci v jeho okolí sa zvykli hrať na počítačoch. Jeho však bavili počítačové programy, v ktorých mohol vytvárať hudbu.

Dnes producent hudbu nielen vytvára, ale sám je aj aktívny muzikant. „Hrávam na viole a stále hrávam aj vo folklórnych súboroch,“ hovorí.

Tvrdí, že kvalitné hudobné dielo nevie vytvoriť každý. „Pretaviť teóriu do praxe, a aby ľudia tú pesničku mali radi, spievali si ju alebo celkovo hudbou vytvoriť nejakú atmosféru, tak to sa ťažko učí,“ priznáva producent. 

Prečítajte si tiež:

Vyšiel z hudobného štúdia

Jeho najnovší projekt zaznamenáva najkrajšie zvuky Slovenska. „Bola to pre mňa úplne nová výzva,“ poznamenal. 

Spomína na chvíle, keď so štábom brodil riekami, vesloval, a bol na miestach, kde sa bežný človek ani nedostane. „Ochranári nás zobrali na miesta, kde je turistom vstup zakázaný,“ vraví Jureš.

Podľa jeho slov bolo zaujímavé zaznamenávať zvuk napríklad aj v kameňolome. Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že je tam úplné ticho a nič sa nedeje, opak je pravdou, pretože kameňolom stále pracuje. „Deje sa tam máličko špecifických zvukov, ktoré som sa snažil zachytiť,“ vysvetľuje.

Ich cieľom bolo zachytiť atmosféru jednotlivých miest. „Keď si človek tú nahrávku pustí, tak akoby ho tá atmosféra a ten zvuk preniesol na to konkrétne miesto,“ dodal na záver. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.