Silný vietor bičuje Slovensko, najhoršia situácia je v Košickom kraji

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V pondelok treba na mnohých miestach Slovenska rátať so silným vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého aj druhého stupňa. Pre nízke teploty v okrese Čadca bola vydaná výstraha prvého stupňa.

Na severe Slovenska treba počítať so snehovými jazykmi a závejmi, vydaná bola výstraha prvého stupňa. Vietor na horách sa môže vyskytnúť v okresoch na severnom a strednom Slovensku, kde bola vydaná výstraha druhého aj prvého stupňa. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vetrom v okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Trnavského a Prešovského kraja. Vietor sa tam môže pohybovať rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu. V okresoch Brezno, Gelnica, Košice, Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves a Trebišov vydal SHMÚ pred vetrom výstrahu druhého stupňa. Rýchlosť vetra tam môže dosahovať 85 až 105 kilometrov za hodinu.

Mrazivé teploty

V okrese Čadca treba celý deň rátať s nízkymi teplotami od -15 do -19 stupňov Celzia. SHMÚ pre tento jav vydal výstrahu prvého stupňa.

SHMÚ upozornil na snehové jazyky a záveje na severnom Slovensku, kde vydal výstrahu prvého stupňa. V okresoch severného a stredného Slovenska sa môže vyskytnúť vietor na horách. V okresoch Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín, Žilina môže vietor na horách dosahovať rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu. Vydaná bola výstraha prvého stupňa. V okrese Brezno bola pred vetrom na horách vydaná výstraha druhého stupňa. Jeho rýchlosť môže v nárazoch dosahovať 135 až 160 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež:

Hydrológovia informovali, že v okresoch Senica, Trebišov- bez Roňavy a Michalovce platí výstraha druhého stupňa pred povodňami. V okresoch Malacky, Skalica a Bánovce nad Bebravou platí pred povodňami výstraha prvého stupňa.

V Košiciach uzavreli cintorín, nejdú ani niektoré semafory

Z dôvodu mimoriadne silného vetra až do odvolania uzavreli prístup na Verejný cintorín v Košiciach. Informovala o tom Správa mestskej zelene (SMsZ) na sociálnej sieti. Mesto v súvislosti s veterným počasím eviduje aj niekoľko nefunkčných semaforov.

Ako SMsZ pripomenula, aj pre Košice naďalej platí výstraha druhého stupňa pred silným vetrom, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť 85 až 105 kilometrov za hodinu.

„Táto situácia predstavuje riziko pre návštevníkov a našich zamestnancov, a preto sme sa rozhodli pre uzáveru, aby sme minimalizovali možné nebezpečenstvo. Odporúčame vyhnúť sa tiež akýmkoľvek návštevám verejných parkov v meste,“ uviedla.

Silný vietor predstavuje riziko pádu stromov či konárov, čo môže ohroziť bezpečnosť návštevníkov. Obyvateľov preto žiada, aby sa pre vlastnú bezpečnosť uvedeným lokalitám vyhli.

Ako pre TASR potvrdil hovorca mesta Dušan Tokarčík, mesto na niektorých semaforoch v dôsledku vetra zaznamenalo výpadok.

Silný vietor láme v Košickom kraji stromy

Hasiči v Košickom kraji mali v súvislosti so silným vetrom od nedele (7. 1.) rána počas 24 hodín viac ako 30 výjazdov. „Najhoršia situácia je v meste Košice a v okrese Košice-okolie. Vo väčšine prípadov ide predovšetkým o popadané a nalomené stromy, ktoré zasahujú do miestnych komunikácií, prípadne ohrozujú motorové vozidlá,“ uviedla pre TASR v pondelok dopoludnia hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jana Matis Libová.

Pri popadaných stromoch došlo aj k poškodeniu zaparkovaných motorových vozidiel. Na jedno auto dopadol vyvrátený strom pri bytových domoch na ulici Povstania českého ľudu v Košiciach.

K výjazdom hasičov patrili aj poškodená alebo odtrhnutá strešná krytina, spadnutý billboard či poškodený telefónny stĺp.

„Zranenia neboli hlásené žiadne,“ uviedla hovorkyňa.

Na odstraňovaní popadaných stromov a konárov z komunikácií sa podieľajú aj dobrovoľní hasiči a pracovníci košickej Správy mestskej zelene.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.