MHD zadarmo pre každého vo Vranove končí. Mesto na službu v rozpočte nenašlo peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Končia s bezplatnou MHD pre každého. Vranov nad Topľou má tento rok problém nájsť na túto službu v rozpočte ďalšie peniaze. Šetriť musí rovnako ako iné mestá, ktorým vrásky narobilo zostavovanie vyrovnaného rozpočtu.

Domáci aj cezpoľní. Dva roky mohol po meste využívať špeciálne označené autobusy úplne zadarmo ktokoľvek. Vranov tak chcel znížiť počet áut v uliciach a nadviazať na ekologický trend.

Linky MHD tam zabezpečuje prepravca. Dotuje ich mesto a stojí ho to vraj ročne vyše 100-tisíc eur. Aby mohla byť zadarmo aj tento rok, malo mesto doložiť ďalších minimálne 40-tisíc eur.

„Bol problém nájsť týchto 40-tisíc v rozpočte. Vranov, rovnako ako aj všetky mestá a obce na Slovensku, má ťažkú finančnú situáciu. V rámci výdavkov sme krátili výdavky na kultúru, šport, bohužiaľ, aj výdavky do sociálnej oblasti a práve sem spadala aj finančná čiastka, ktorá sa týkala dopravy zdarma,“ vysvetlil dôvody škrtov v rozpočte primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.

Prečítajte si tiež:

​Od februára sa už teda zadarmo neodvezie každý. Bezplatnú ju ponechávajú iba pre seniorov nad 65 rokov.

„Mesto je ústretové aspoň voči seniorom s nízkymi príjmami. Potrebujú na to kartu seniora,“ doplnil primátor. Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Božika je takéto riešenie nepríjemné, no chápe dôvody.

„Pre občanov je také trošku nepríjemné, keď si na niečo zvyknú, a potom sa im to odoberá, ale chápem samosprávu, že pokiaľ nemá zdroje, tak nemôže zabezpečovať niektoré činnosti, ktoré sú kvázi zadarmo, lebo zadarmo by to bolo vtedy, keby to zaplatil niekto iný ani nie mesto, ani tí občania, ale nejaký filantrop alebo podobne,“ uviedol predseda ZMOS.

Vranov ju však plánuje opätovne vrátiť, keď to rozpočet dovolí. Bezplatnú MHD zaviedli na Slovensku v posledných rokoch viaceré mestá. Ako prvé Komárno. Bezplatnú MHD tam rušiť neplánujú. Peniaze na to v rozpočte majú aj tento rok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.