Sezóna je v niektorých regiónoch ohrozená. Tradičné plesy museli rušiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Plesová sezóna je v niektorých regiónoch ohrozená. Organizátori pre vysoké ceny nie sú schopní pokryť svoje náklady. Nie je to však jediný problém – ani ľudia sa už za plesmi nejdú pretrhnúť. Zanikne tak na Slovensku táto forma zábavy?

Naposledy sa na reprezentačnom plese mesta Liptovský Hrádok zabávalo v roku 2020. Potom koronavírus plesy odstavil a po ňom prišli iné problémy.

V estrádnej sále domu kultúry v Liptovskom Hrádku je deväť stupňov Celzia. Vykúriť ju na ples by bolo pre mesto príliš drahé.

„Najdrahšie by bolo práve teplo, ktoré by nás vyšlo o osem až 10-tisíc drahšie ako po minulé obdobia, a to by bola strata,“ uviedol Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku.

Za plyn totiž platia vysokú zmluvnú cenu a štátne kompenzácie sa nevzťahujú na domy kultúry. Vysoké náklady sa nedajú vyrovnať ani zo vstupného. „Pretože tá výška vstupného by bola enormne vysoká,“ dodal Tréger. V Hrádku nebude ani žiadny iný ples. 

Prečítajte si tiež:

Návrat plesu do Liptovského Mikuláša

V dome kultúry v susednom Liptovskom Mikuláši ale plesová sezóna bude.

„Po koronovom období, keď sa to celé stoplo, dnes môžeme konštatovať, že sa vraciame do tých čias, ktoré boli predtým,“ povedal Stanislav Štofčík, programový pracovník Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši.

Tento víkend mal byť mestský ples aj tu v Leviciach. Pred týždňom ho ale zrušili.

„Pocítili sme všeobecne menší záujem o kultúru, takú vyššiu, nie tú komerčnú, tam ešte ľudia prídu. No zvažujú, kam tie peniaze dajú a tento rok sa nám predalo také množstvo lístkov, za ktoré sme ten ples nevedeli zorganizovať,“ uviedla Mária Mészárošová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Leviciach.

Ples je tu pritom už tradíciou, organizovali ho 20 rokov. Sobotné tancovanie stopla aj inflácia.

Odlišná situácie je v hlavnom meste. Tu sa organizátori na nedostatočný záujem ľudí sťažovať nemôžu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.