Roman podstúpil vlasovú transplantáciu. Popísal, ako to celé prebiehalo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poznajú to mnohí muži. Niektorí už žiaľ na strednej škole, iní s príchodom dieťaťa, niektorí až keď sú starší. Reč je o vypadávaní a rednutí vlasov, o tvorbe plešiny či kútov.

Je pravda, že niektorí sa s týmto kozmetickým problémom jednoducho zmieria a naučia sa žiť aj bez vlasov. Tá druhá skupina, ktorá je možno aj väčšia, sa však celé roky trápi.

Veď čo si budeme hovoriť. Vlasy, zuby a kvalita pleti sú tie prvé veci, ktoré nám na druhom človeku padnú do očí. 

Nie je to tak dlho, čo muži s vypadávaním vlasov veľa možností nemali. Doba však, našťastie, ide dopredu a tak sa plešina dá už riešiť. Síce operáciou, čo môže znieť hrozivo, no na druhú stranu je bezbolestná a efektívna.

O vlasovej transplantácii sme sa porozprávali s Romanom, ktorý ju pred pár rokmi podstúpil. Otvorene hovorí, ako mu zmenila život a zdvihla sebavedomie.

Už nepotreboval hrebeň

Štyridsaťšesťročný muž hneď na úvod hovorí, že vypadávanie a rednutie vlasov bol postupný proces. „V tridsiatke som si uvedomil, že už nepotrebujem hrebeň. Úplne mi stačilo prečesať si vlasy rukou,“ vysvetľuje s tým, že kedysi však mal hustú hrivu, ktorá sa ľuďom páčila. 

Vlasy však postupom rokov ubúdali a Romana to trápilo. Mal problém sám so sebou, keď sa videl na fotografiách a cítil, že to jednoducho nie je to, ako by chcel vyzerať. 

Začal preto uvažovať nad vlasovou transplantáciou. Keďže nejde o lacný zákrok, najskôr si spravil rešerš a zistil všetky potrebné informácie. 

Prečítajte si tiež:

Ako to prebieha

Samotný zákrok Roman podstúpil vo februári roku 2021. Keďže vtedy naplno zúril covid, kliniky na Slovensku boli zatvorené a operácia sa u nás v tom čase nedala podstúpiť. 

„Rozhodol som sa teda, že to podstúpim v zahraničí. Keďže je to operácia a teda medicínsky zákrok, tak som si vybavil výnimku na vycestovanie do Maďarska,“ spomína si Roman s tým, že najskôr prebehla online konzultácia a zaslanie fotiek. 

Na fotkách si nakreslil čiary, ako by si želal posunúť vlasovú líniu. Vlasy mu totižto akoby ustupovali, najskôr sa mu spravili veľké kúty, potom mu začali rednúť aj na čele, ktoré sa mu v podstate posunulo až tak, že ho mal na temene. 

„Do Maďarska som prišiel o deň skôr, aby som tam prespal a mal svoj pokoj. Začínali sme na ďalší deň o ôsmej ráno fotením, aby sa zdokumentoval stav predtým. Oholili a vydezinfikovali mi hlavu, na ktorú mi nakreslili čiary, ako to teda má vyzerať,“ vysvetľuje Roman. 

Nasledovalo podanie anestézie, ktorá vraj bolela. Ide totižto o valček s malými ihlami, ktorým sa prechádza po hlave. Keďže sa tam pod pokožkou hneď nachádza kosť, nie je to príjemné. Samotný zákrok však už vôbec nebolí.

„Pustili mi televízor a pri zákroku som ležal. Viac-menej som to celé prespal. Zobudili ma len s tým, že je pauza. Po zákroku opäť nasleduje fotenie a človek môže ísť hneď domov. Ja som odšoféroval dve hodiny úplne v poriadku,“ dodáva. 

Prečítajte si tiež:

Pooperačná starostlivosť

Mimoriadne dôležitá je pooperačná starostlivosť. Nikto predsa nechce, aby mu vlasy transplantované za tisíce eur vypadali, či nerástli. 

„Prvý týždeň to nevyzerá dobre, sú tam chrasty. Človek je unavený, je to predsa operácia. Cíti únavu a musí sa o to starať. Nesmie sa to chytať tri dni, aby sa to neinfikovalo,“ hovorí Roman s tým, že navyše korienky v tomto čase ešte nie sú dostatočne „zapustené“ a mohlo by sa stať, že si ich človek omylom vytrhne. 

On sám mal totižto túto smolu. Hlava sa po zákroku hojí a následkom toho aj svrbí. Omylom si ju poškrabal a podarilo sa mu dať si dole väčšiu chrastu, na ktorej zostali aj tri vlasové korienky. 

„Keď si to človek vypočíta, tak som bol o 5,8 eur chudobnejší. Hlavne to tam potom už ale nevyrastie,“ dodal Roman.

Svrbiacu hlavu preto odporúča postriekať roztokom, ktorý dávajú rovno kliniky. Hlavne vôbec nechytať a neumývať. Vhodné je tiež spať vo vyvýšenej polohe. Romanovi sa navyše stalo, že v tvári po anestézii poriadne opuchol. Opuch po pár dňoch však spľasol a samotný výsledok vyvolal podľa neho "vau efekt." 

Vlasy boli totižto čerstvo napichané a pôsobili mimoriadne husto. V dôsledku šoku však neskôr vypadali a ide o celkom bežný jav. Podľa Romana to trvá dva až štyri mesiace, kým začnú skutočne rásť a vyzerať tak, ako majú.

„Určite to teraz vyzerá lepšie, ako pred zákrokom. Navyše mi to veľmi pridalo na sebavedomí,“ dodáva spokojne.

Prečítajte si tiež:

Ako to celé funguje

Vlasová transplantácia v podstate funguje na veľmi jednoduchom princípe. Najskôr je však dôležité pochopiť, že u mužov je vypadávanie a rednutie vlasov genetická záležitosť. 

Muži majú genetické predispozície na to, aby im vlasy redli. Vlasy však obvykle nevypadávajú po celej hlave, existujú miesta, kde zostávajú - tzv. darcovské oblasti. Ide o miesto okolo uší a na zátylku. 

Z tejto darcovskej oblasti sa preto vezme vlasový štep, pričom z jedného vlasového štepu vyrastajú dva až tri vlasy. Tento štep sa potom premiestni (vpichne) do oblasti, kam si človek želá.

„Ono to funguje tak, že do hlavy vám pichajú také akoby pero, ktoré funguje ako versatilka. S tým vytiahne korienok, pričom hlava musí byť úplne na krátko, aby sa ten štep dal vybrať. Ono sa to potom zbiera do takých misiek s roztokom. V mojom prípade to bolo tak, že doobeda mi vyberali štepy, poobede mi ich zase vpichovali do tých miest, kam som chcel,“ dodáva Roman.

Podľa jeho slov je však veľmi dôležité mať realistické očakávania. Ak niekto totižto nemá už takmer žiadne vlasy, bude musieť ísť na zákrok pravdepodobne viackrát. Taktiež ak má niekto vlasov málo, nemôže očakávať, že odíde s afro účesom. 

Ak zákrok zvažujete, Roman odporúča vybaviť si v práci aspoň týždňové voľno. Darcovská oblasť hlavy bude pravdepodobne dosť krvácať a je lepšie, aby zostali v kľude a vyhli sa akejkoľvek námahe.

Prečítajte si tiež:

Klinika v Maďarsku

Roman otvorene hovorí, že transplantácia vlasov je neporovnateľne lacnejšia v zahraničí. On sám za ňu zaplatil 3500 eur (za transplantáciu 1680 štepov), no v Turecku, ktoré sa v tomto odvetví preslávilo, by ho to vyšlo na tretinu ceny. 

On sám však nad Tureckom ani neuvažoval. Ako hovorí, mal obavy z viacerých vecí. Bál sa, že by to v prípade komplikácii nemohol tak ľahko konzultovať svoj problém, či dokonca operáciu reklamovať.

„Najskôr som to konzultoval aj na Slovensku, ale nepáčil sa mi prístup toho lekára. Bol arogantný a keďže ide o zákrok s ktorým človek bude žiť do konca života, tak som chcel mať pocit, že som sa zveril do rúk správnej osobe a profesionálnemu odborníkovi. Dôležité je, aby človek mal k tomu lekárovi dôveru. Je to rovnaké, ako keď si žena vyberá svojho pôrodníka,“ hovorí Roman.

Vybral si teda kliniku v susednom Maďarsku, kde však vedeli aj po slovensky. 

Prečítajte si tiež:

Vyskúšajte aj iné 

Dôležité je pred samotnou transplantáciou zvážiť aj iné, menej invazívne metódy. Roman odporúča najskôr zájsť na tzv. trichologické vyšetrenie. 

„To je taká kamera s ktorou ide dermatológ do vlasov a skúma pokožku. Je to niekoľkotisícové zväčšenie a dôležité je to preto, že v tej hlave môže byť nejaký problém,“ vysvetľuje Roman. Sám ho podstúpil a zistil, že má na pokožke zápal. 

Keby išiel na transplantáciu vlasov v takej kondícii, je možné, že by mu ju vôbec nevykonali, alebo by zákrok nebol taký efektívny. 

Podľa jeho slov je tiež dobré najskôr vyskúšať rôzne prípravky a najmä naštudovať si správnu techniku umývania vlasov a hlavy. Zároveň je dôležité sa venovať zdraviu vlasovej pokožky.

„Mne sa veľmi osvedčil minoxidil. Je to látka, ktorá naozaj podporuje rast vlasov, mám to vyskúšané. Ale len rast tých vlasov, ktoré tam sú. Tam, kde tie korienky vypadli ten vlas už nenarastie. Vlasy však vyzerajú hustejšie,“ uzatvára Roman.

Pozrite si archívne video o vypadávaní vlasov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.