Maturanta z Košíc odsúdili za viaceré činy viažuce sa k podpore terorizmu

Maturanta z Košíc odsúdili za viaceré činy viažuce sa k podpore terorizmu
Polícia. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Am.uhrinova

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, uznal v stredu košického maturanta Matúša Mamáka za vinného z viacerých trestných činov viažucich sa k podpore terorizmu a odsúdil ho na úhrnný trest odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky.

Rozsudok je právoplatný. Samosudca schválil dohodu o vine a treste.

Podmienkou na jej uzavretie je plné priznanie viny, vzdanie sa práva na verejný proces, ako aj možnosti odvolať sa.

Prečítajte si tiež:

Akcia s krycím názvom Frajer

Mladík bol obvinený z toho, že verejne prostredníctvom sociálnych sietí podnecoval na spáchanie niektorého z trestných činov terorizmu a schvaľoval ho.

Získal a poskytol znalosti metód a techník na výrobu výbušnín a iných nebezpečných látok na tieto účely a osvojil si tiež zručnosti na ich výrobu.

Rovnako čelil obvineniu za to, že rozširoval extrémistický materiál a verejne, najmä použitím hesiel, prejavoval sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Mamáka, v tom čase študenta tretieho ročníka, zadržala Národná kriminálna agentúra vlani v júni priamo na jednej zo stredných škôl v Košiciach.

 Akciu pod krycím názvom Frajer vykonala na základe operatívnych poznatkov, ako aj informácií od zahraničných vyšetrovacích orgánov.

Počas domových prehliadok u neho zaistili chemické látky, ktoré je možné použiť pri výrobe výbušnín a pyrotechniky, dátové nosiče, trhavinu ako aj návod na výrobu bômb.

Pozrite si aj reportáž o tom, že košické EČV našli u teroristov: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.