Výkup pozemkov pri Prešove, na ktorých vznikne fabrika, zastavili. Majitelia prišli s vlastnou cenou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kúpno-predajné zmluvy podpísali, no peniaze nedostali. Výkup pozemkov v priemyselnom parku pri Prešove ministerstvo hospodárstva zastavilo. Nemecká firma Bosch tam pritom plánuje postaviť fabriku na výrobu elektromotorov do bicyklov a zamestnať až 4-tisíc ľudí. Sporná je však cena pozemkov.

Celkovo 55 hektárov pred obcou Záborské štát rezervoval pre strategického investora. Výkup pozemkov ešte pred vyše rokom odštartoval minister hospodárstva Karel Hirman, ktorý si zvolal všetkých vlastníkov.

Poslali im kúpno-predajné zmluvy a niektorí ich hneď aj podpísali, no peniaze na účty im doteraz neprišli.

„Rátali s tým, že pozemky sú predané, no dodnes žiaden prevod nebol na katastri urobený, vôbec neboli vyrozumení, prečo nedošlo k podpisu zmluvy zo strany ministerstva,“ hovorí starostka Záborského Kristína Maliňáková.

Prečítajte si tiež:

​Štát by mal vyše 200 vlastníkom vyplatiť takmer 15 miliónov eur. Ak by svoje parcely nepredali, hrozilo by im vyvlastnenie.

Mnohým sa nepozdávala výkupná cena, ktorú znalec stanovil na 26 eur a 53 centov za štvorcový meter. Spoločnosť MH Invest aj pre nespokojnosť vlastníkov podala podnet na preskúmanie znaleckého posudku.

„Rezort hospodárstva preto z dôvodu opatrnosti nevydal pokyn na podpis návrhov kúpnych zmlúv zo strany spoločnosti MH Invest, ktoré podpísali niektorí vlastníci pozemkov,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík Némethová.

Prečítajte si tiež:

​Obec si dala vypracovať vlastný posudok, podľa ktorého je cena týchto pozemkov takmer dvakrát vyššia. „Podľa nášho posudku je cena 52,83 eura za štvorcový meter,“ doplnila starostka obce Záborské.

No tento posudok ministerstvo hospodárstva pre údajné pochybenia neakceptovalo, ale oslovilo ďalšieho, v poradí už tretieho znalca. Akú sumu vyrátal on, prezradiť nechceli. „Nám tvrdili, že je vyššia než prvý posudok a nižšia, než bol ten náš,“ dodala starostka.

Nemci už vlani výrobu rozbehli v prenajatej hale. Zamestnať tu majú 400 ľudí, no vo vlastnej fabrike by ich potom malo byť až 10-násobne viac.

O tom, či MH SR pristúpi k výkupu pozemkov, sa podľa slov hovorkyne rezortu rozhodne v najbližšom čase.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Priemysel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.