Päť dní absencie bez pečiatky lekára. Zmena, ktorú priniesla pandémia, nepomáha školskej dochádzke

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vymeškané hodiny kontroluje školská inšpekcia. Pravidlo, že chorý žiak môže chýbať na vyučovaní 5 dní a nemusí doniesť pečiatku od lekára, nepomáha k lepšej dochádzke. Sťažujú sa aj riaditelia, ktorí sa snažia udržať v škole deti z vylúčených komunít. Päťdňová ospravedlnenka ich snahu vraj podkopáva.

Najskôr to boli tri dni, pandémia pridala ďalšie dva. Dnes je už v zákone, že ak je dieťa choré najviac 5 po sebe idúcich vyučovacích dní, stačí ospravedlnenka od rodiča. Znamená to menej návštev u pediatrov, no viac vymeškaných hodín.

Problém s ospravedlňovaním hodín je teraz podľa kontrolórov vypuklejší, nastal už v covidovom období, keď sa navýšil počet dní z troch na 5 dní.

Päť dní bez pečiatky od lekára sa podľa zákona môže využiť opakovane. To nepomáha školskej dochádzke napríklad detí z najchudobnejších komunít. Tie pritom veľmi potrebujú pravidelné vyučovanie.

Za zmenu systému je aj splnomocnenec pre rómske komunity Alexander Daško, ktorý sa chce preto stretnúť s ministrom školstva.

Prečítajte si tiež:

​Napríklad v Štefanove to bolo vlani 137 vymeškaných hodín na žiaka, čo predstavuje medziročný nárast o 12 percent. Riaditeľka zo Štefanova porovnala absenciu s číslom spred pandémie. Nárast je v tomto prípade zanedbateľný a rodinné zázemie žiaka nehrá žiadnu rolu.

Podľa nej sa zmenilo vnímanie chorôb. Rodičia si podľa nej nechávajú deti doma aj v prípade menšieho infektu, lebo sa apeluje, aby deti chodili do školy zdravé.

Aktuálne v škole riešia dva prípady, kedy žiaci opakovane chýbali a nosili potvrdenia od rodičov. O vymeškané hodiny sa teraz zaujímajú aj školskí inšpektori. Chcú poznať presné čísla a preto sa v školách pýtajú napríklad ako často a prečo deti na vyučovaní nie sú.

Podľa viacerých škôl 5-dňové pravidlo nebolo šťastným riešením a ministerstvu odkazujú, že by mohlo aspoň stanoviť pre rodičov limit.

Ministerstvo školstva uviedlo, že si je vedomé problému s dochádzkou, eviduje podnety zo škôl a hľadá možné riešenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.