Vláda predĺžila odvodovú úľavu pre potravinárov. Ministerstvá si chcú posvietiť na výšku marží

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Farmári a potravinári by mali aj ďalej platiť nižšie odvody za svojich zamestnancov. Vláda predĺžila odvodovú úľavu, ktorá im mala skončiť v januári, až do polovice tohto roka. Od opatrenia za desiatky miliónov eur si sľubuje nižšie ceny potravín na pultoch.

Tento mesiac mali ušetriť poslednýkrát. V januári sa končí polročná odvodová úľava pre poľnohospodárov a potravinárov, ktorú ako odpoveď na vysokú infláciu schválil ešte bývalý parlament. Oproti odhadovaným 6-tisícom firiem ju ale využila len asi každá piata

Farmári tvrdia, že úľavy veľmi nepocítili aj preto, ako boli nastavené podmienky. Niektorí chcú ušetrené financi použiť na zvýšenie platov zamestnancov.

Vláda je presvedčená, že výrobcovia ušetrené náklady premietli do cien mlieka či mäsa.

„Sami oznámili, že toto malo vplyv. Ale máme informáciu, že farmár dal cenu nižšiu, ale nie veľakrát sa to prejavilo v konečnej cene pre spotrebiteľa,“ hovorí minister pôdohospodárstva Richard Takáč.

Prečítajte si tiež:

Posvietia si na výšku marží

​Väčšinu odvodov pre potravinárov a agrosektor chcú odpustiť na ďalších 5 mesiacov - až do konca júna. Parlament to má schváliť v skrátenom konaní.
Podľa ministerstva pôdohospodárstva by malo ísť o úľavy v celkovej hodnote 39 miliónov eur.

Minister financií Ladislav Kamenický očakáva, že podnikateľom v agrosektore to umožní znížiť alebo minimálne zastabilizovať ceny produktov.

Po novom by sa mala odvodová úľava rozšíriť aj na zeleninárov, ovocinárov či výrobcov cukroviniek. A bude vyššia. Miesto 700 do 750 eur na zamestnanca - čo je nová minimálna mzda.

V najbližších mesiacoch chce vládny kabinet rozanalyzovať najmä konečné ceny potravín v obchodoch a výšku marží od prvovýroby až po obchod. Tvrdí totiž, že za syr, vajíčka či maslo platíme oveľa viac ako v okolitých krajinách. A avizuje ďalšie kroky.

„Reťazce by si mali dať pozor, keď majú trojnásobne vyššie zisky. Určite začneme uvažovať aj o nejakej cenovej regulácii,“ avizuje minister Kamenický.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.