Ľudí v núdzi v mrazoch pozývajú na noc k sebe. Bistro v Ilave ponúka okrem jedla zdarma aj teplo a sprchu

Ubytovanie a jedlo pre ľudí v núdzi.
Ubytovanie a jedlo pre ľudí v núdzi v Bistre Kámo. Zdroj: Bistro KÁMO

Ľudia v núdzi sa u nich môžu už niekoľko mesiacov najesť bez platenia. Bistro v Ilave, ktoré sa preslávilo svojím mimoriadne ľudským prístupom, v mrazoch ľuďom bez domova ponúka aj teplé miesto na prespatie. Pozháňali si z druhej ruky matrace a pozývajú k sebe tých, ktorí sa pred studenými nocami nemajú kam ukryť.

Majiteľovi Bistra Kámo Tiborovi Melišovi nie je ľahostajný osud ľudí, ktorí sú v mínusových teplotách na ulici a pred vetrom ich chránia len studené steny okolitých budov.

„Premýšľal som nad tým, že budova, v ktorej nikto nie je, je zbytočná. Načo niekomu je taká budova. V noci je naše bistro prázdne,“ hovorí pre TVNOVINY.sk Tibor.

Prečítajte si tiež:

Aby tá ďalšia noc nebola ich posledná

Skromne hovorí, že ide len o rýchle a súrne riešenie. Nemajú toho veľa, no ľuďom bez strechy nad hlavou vedia ponúknuť teplo, mäkký matrac, sprchu a tiež jedlo, ktoré im darovali dobrí ľudia. Žiaden luxus, zdôrazňuje. 

„V týchto mrazoch vieme aspoň trochu pomôcť,“ hovorí. „Chceme ich ubytovať čo najskôr, aby tá ďalšia noc nebola ich posledná,“ dodáva.

Niektorí ľudia v núdzi, ktorí sa k ním chodia najesť, si už príbytok na zimu našli. Iní sa však skrývajú pod schodmi a teplé útočisko, žiaľ, nemajú a nemôžu si ho ani dovoliť.

Ilava je malé mesto, tvrdí. Budú preto radi, ak pomôžu aspoň piatim ľuďom. Teraz majú lôžko pre troch, ďalšie matrace im majú ešte doniesť. „Tri nám už doniesli úžasní ľudia, až z Bojníc, to je 50 kilometrov,“ zdôrazňuje Tibor.

Prečítajte si tiež:

Vopred zaplatený čerstvý obed

V ilavskom Bistre Kámo funguje už zhruba rok a pol zaujímavý projekt.

Dobrosrdeční ľudia tam môžu kúpiť jedlo tým, ktorí naňho nemajú dosť peňazí. Zaplatia zaň a bloček s nápisom Dar pripnú na nástenku. Z nej si ho môžu zobrať hladní a v núdzi a bistro im dá vopred zaplatený, no čerstvý obed.  

Fungujú tak už niekoľko mesiacov a ľudia si zvykli. „Myslím si, že nám už začali dôverovať,“ hovorí Tibor Meliš.

Chodia k ním ľudia bez domova, tí, ktorí žijú zo životného minima, ale aj dôchodcovia, ktorým už nevychádzajú peniaze.

Bistro KÁMO Ilava - rýchle občerstvenie
Jedlo a nápoje, ktoré si ľudia v núdzi môžu zobrať zdarma. Zdroj: Bistro KÁMO Ilava - rýchle občerstvenie

Pomáhajú obyčajní ľudia, žiadni boháči

Ochotu pomôcť prejavujú mnohí. Netreba ich presviedčať.

„Ľudia sú neuveriteľní, úžasní,“ tvrdí dojato Tibor Meliš. „Príde päťsto ľudí, ktorí dajú desať eur. Nie jeden, ktorý by dal tisíc. Sú to obyčajní ľudia, žiadni boháči. Každý dá aspoň niečo a dobro sa nazbiera,“ povedal majiteľ bistra.

Ľudia k ním chodia nezištne pomáhať aj zďaleka a tí, ktorí nemajú cestu okolo, im peniaze posielajú.

V bistre navyše pracujú ľudia, ktorí sú zdravotne ťažko postihnutí. Viac ako dva roky tam prevádzkujú aj sociálny ekologický šatník. Tomu sme sa viac venovali v tomto článku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.