Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?

Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?
Konferencia Vizionári.

Na Slovensku máme približne 360 tisíc ľudí, ktorí majú diagnostikovanú cukrovku. Z nich až 90 percent trpí cukrovkou druhého typu.  Ruka v ruke s týmto ochorením ale ide aj celý rad ďalších diagnóz. Veľmi často bývajú postihnuté obličky, mnoho pacientov má aj chronickú chorobu obličiek. Tá ich môže dostať až na dialýzu a dokonca aj ku kardiológovi.

„Kardiovaskulárne problémy sú najčastejšou príčinou úmrtia pacientov s chronickou chorobou obličiek,“ dodáva Zuzana Žilinská. Na Slovensku je dostupná liečba, ktorá  lieči komplexne a napríklad popri cukrovke priaznivo pôsobí na obličky aj srdce a cievy. Problém ale je, že mnohé ambulancie chronickú chorobu obličiek diagnostikujú neskoro. Stačí pritom jednoduchý a lacný odber moču do skúmavky. Nie len o tom sa rozprávali hostia v prvých Vizionároch v roku 2024.

Chronická choroba obličiek

Chronický choroba obličiek sa charakterizuje postupnou stratou funkcie obličiek. Lekári rozlišujú päť štádií, pričom to posledné vedie už k dialýze. “Udáva sa, že dvaja z piatich pacientov s cukrovkou druhého typu majú poškodené obličky v niektorom z piatich štádií,” vysvetlila Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR na orgánové transplantácie.

Všetci diabetici sú vo zvýšenom riziku rozvoja chronickej choroby obličiek. Riziko narastá s trvaním diabetu, čím dlhšie ho pacient má. Je spojené aj so zlou glykemickou kontrolou, dôležitá je aj kontrola krvného tlaku a riziko zvyšuje aj obezita," dopĺňa Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej asociácie. Problém je, že prvé tri štádia ochorenia nemajú príznaky, a tak často samotný pacient ani len netuší, že sa s obličkami niečo deje.

Práve preto by na ochorenie mali myslieť najmä lekári. To sa však vždy nedeje. Zdravotnícky analytik Martin Smatana hovorí, že podľa štúdie z prestížneho lekárskeho magazínu Lancet je očakávaný výskyt tejto choroby asi u 10 percent pacientov, reálne diagnostikovanú ju majú asi 4 percentá. Na Slovensku je to podľa oficiálnych čísel ešte menej. „Máme to prudko poddiagnostikované.“

Treba zlepšiť diagnostiku

Na odhalenie choroby  vraj stačí jednoduché vyšetrenie moču. „Prvý príznak je zvýšený odpad bielkoviny albumínu v moči preto je veľmi dôležité u diabetikov sledovať už veľmi skoro pomer almubínu a kreatinínu vo vzorke moču. Je to veľmi lacné vyšetrenie,” uvádza Zuzana Žilinská. Toto vyšetrenie poisťovne plne hradia a indikovať ho môže všeobecný lekár, internista, kardiológ, nefrológ či diabetológ bez obmedzenia.

Dôležité je len to, aby naň lekári mysleli. Zahraničné aj slovenské odporúčania navrhujú v rámci rutinného skríningu chronickej choroby obličiek u pacientov s diabetes mellitus 2. typu tento pomer vyšetriť aspoň raz ročne, čo sa ale nedeje.  Na rezervy v diagnostike upozorňujú aj zistenia jednej zo zdravotných poisťovní. “To číslo nám vychádzalo v rozpätí na 60-70 percent. Zarážajúce ale bolo, že hypertonikom to vyšetrovali približne len na úrovni 40 percent. Poddiagnostikovanosť je tam značná.,” uviedol v diskusii Roman Mužík zo zdravotnej poisťovne Dôvera. “My sme sa preto snažili finančne motivovať lekárov, aby to vyšetrovali,”

Prečítajte si tiež:

Záťaž pre pacient aj štát

Podľa Michala Štofka, štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, sú ročné náklady na pacientov s chronickou obličkovou chorobou dovedna na úrovni asi 100 miliónov eur, ide pritom o ľudí, ktorí už potrebujú dialýzu.  “Nedá sa veľmi očakávať, že by sme dramaticky znížili tieto náklady, pretože pacienti, ktorí potrebujú dialýzu ju už potrebovať budú aj naďalej,” uvádza.

Jedným dychom však dodáva, že keď zoberieme do úvahy koľko pacientov o svojej chorobe ešte nevie, do budúcna je tu potenciál úspory tak pre štát, ako aj záchrana zdravia samotného pacienta. Napríklad v Taliansku začali vzdelávať praktických lekárov, aby zlyhávanie obličiek v skorom štádiu vyšetrovali. Za krátky čas počet odhalených pacientov stúpol o viac ako sto percent.

"Druhá vec je, že celokovo asi 4 až 6 krajín má skríningový program na toto ochorenie, nie je to štandardný nástroj, ktorý sa používa. My sa momentálne snažíme posilniť úlohu prevencie. V diabetologickom program to určite bude zahrnuté,” dodal Štofko.

Viac detailov o liečbe aj odpovede na divácke otázky sa môžete dozvedieť v priloženom videu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.