Ochrancovia za to bojovali roky. Nový zákon znamená víťazstvo pre tisícky psov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Väčšinu života prežil uviazaný na reťazi. V krutých mrazoch bez jedla a vody sa reťaz pomaly vrastala do krku, a prerezávala hrdlo. Pes Alfi zázrakom prežil a dnes sa oňho starajú v jednom z bratislavských útulkov.

Od Nového roku je na Slovensku držanie psov na reťaziach zákonom zakázané. Ostáva len dúfať, že sa nový zákon bude dodržiavať aj v praxi a kompetentní ho budú aj poctivo kontrolovať.

Oveľa horšie, ako si mysleli

Alfi mal neľahký osud a trpel. 

„Na miesto sa išla pozrieť jedna z našich inšpektoriek a zistila, že informácia, ktorú sme dostali od nahlasovateľov, je pravdivá,“ spomína Kristína Devínská zo Slobody zvierat. 

Situácia však bola oveľa horšia, ako si mysleli. „Bol zablšený, mal pokožku v zlom stave, bol vychudnutý a na pokraji síl,“ opisuje. 

Psík dostal potrebné veterinárne ošetrenie a aj napriek tomu, že má zlú skúsenosť s človekom, je veľmi priateľský. Rany a stopy po prežitom utrpení sa mu zahojili. 

Prečítajte si tiež:

Pes na reťazi

„Pes, ktorý je priviazaný na reťazi, akoby stráca možnosť úniku v prípade nebezpečenstva. Taktiež je veľmi obmedzený v pohybe,“ vysvetľuje.

Zvieratá, ktoré bývajú zanedbané, majú v katastrofálnom stave srsť, sú podvyživené a často je potrebný aj chirurgický zákrok, aby im operatívne vybrali reťaz z krku. 

„Psíky, ktoré trávia celý život osamote, bez nedostatku podnetov, inklinujú k seba deštrukcii,“ približuje Devínská.

Prečítajte si tiež:

Veľké víťazstvo

Na to, že od začiatku nového roka musia mať chované psy voľný výbeh, má veľký podiel kampaň ochrancov zvierat Nie reťaziam. 

V zákone sú však uvedené výnimky, pri ktorých existuje možnosť psa priviazať. A to len krátkodobo v prípade ošetrenia, nakŕmenia alebo vyčistenia chovného priestoru.

Výnimka držania na reťazi platí pre služobné psy a pre psy v osobitnom výkone, ale tiež len počas vykonávania konkrétnej služby.

Prečítajte si tiež:

Porušenie zákona môžete nahlásiť

„Ľudia majú možnosť nahlásiť prípady veterinárnej správe prostredníctvom online formulára. V Slobode zvierat máme dlhé roky Linku proti krutosti, kde sa na nás ľudia obracajú,“ hovorí Devínská.

Majiteľom, ktorí budú naďalej držať psy na reťazi, hrozí finančný postih v hodnote stoviek eur. Pri napomenutí a nesplnení podmienok, môže dôjsť až k odobratiu zvieraťa kompetentnými orgánmi.

„Uvidíme, čo nám prinesie tento rok, ale máme obrovskú nádej, že prípadov týraných a zanedbaných zvierat bude o niečo menej,“ dodala na záver. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.