Áut je čoraz viac, na mestských parkoviskách chýbajú miesta. Samosprávy pripravujú zmeny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Viac peňazí či menej výhod – aj takto sa slovenské samosprávy snažia vyrovnať s parkovaním. Za posledných dvadsať rokov sa totiž počet registrovaných áut v našej krajine takmer zdvojnásobil. Miesta na ich státie však nestačia, samosprávy pripravujú zmeny.

Dopoludnie počas pracovného dňa, Banská Bystrica - voľných miest na parkovanie na najväčšom sídlisku je dosť, no väčšina z nich je vyhradená.

Aj Banská Bystrica plánuje parkovanie regulovať, prvým krokom je práve koniec vydávania povolení na vyhradené miesta. Táto možnosť zostane už len osobám s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaným na osobnú prepravu.

Títo ľudia musia mať takzvaný modrý preukaz z úradu práce. Magistrát začne postupne zavádzať rezidentské parkovacie zóny v jednotlivých častiach mesta.

Prečítajte si tiež:

​„Systém regulovaného parkovania je jediný nastroj, ako urobiť poriadok s parkovaním na sídliskách, pretože dnes si tam niekto odparkuje aj 5 áut a zaberá tak miesto svojim susedom,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Zdenka Marhefková.

Mestský úrad zostavil tím ľudí, ktorí majú na starosti parkovaciu politiku a budú ju meniť. Od júla tohto roka začne peniaze za státie autom vyberať aj samospráva v Zlatých Moravciach. Zatiaľ v centre mesta.

Na mestských parkoviskách zvýšilo ceny aj mesto Vysoké tatry. Týka sa to Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice či cesty na Popradské pleso, namiesto 10 zaplatíte 15 eur na celý deň. Náklady na parkovanie v Tatrách zvyšuje aj časté odpratávanie snehu.

Podľa šéfa slovenskej parkovacej asociácie je regulácia, teda i spoplatňovanie parkovísk, trendom. Zadarmo autom zastanete už len v menších obciach najmä tam, kde nevedie diaľnica. Napríklad vo Zvolene si za parkovanie v priebehu tohto roka na sídliskách zaplatí i ten, kto tam býva. Suma závisí od počtu áut, ktoré obyvateľ vlastní.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.