Posledná rozlúčka s domácim miláčikom: Sú isté pravidlá ich uloženia na odpočinok, majú zdravotný význam

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Želali by sme si, aby s nami prežili celý život. Keď domáce zvieratko musí odísť na večnosť, býva to ťažké. Podobne ako príbuzných ich pochovávame do zeme. Je to dovolené, no málokto vie, že to má prísne pravidlá.

Aj pani Alexandra pochovala na záhrade svojho milovaného psa Darwina. Zachránila ho z ulice: „Prežil so mnou osem rokov a odišiel za veľmi smutných okolností, on bol celý život veľmi chorý, a tak mi prirástol k srdcu a strašne ma bolí, že vôbec o tom rozprávam. Už sú to štyri roky a strašne mi chýba.“

Bol ako člen rodiny. „Je dôležité, aby človek mal nejaké pietne miesto, kde ten psík odpočíva,“ dodala Alexandra. 

Prečítajte si tiež:

Do zeme či do krematória

Pochovať domáce zviera do zeme je povolené a je to aj najčastejší spôsob. Treba však dodržať zákonné postupy. „Pravidlá sú asi také, že minimálne pol kilometra od najbližšieho zdroja vody, v hĺbke asi meter až meter a pol a, samozrejme, aj susedské vzťahy, aby neboli narušované, tak asi 2 - 3 metre od plota suseda,“ povedal veterinár Peter Les.

Zároveň to musí byť na vašom pozemku, alebo treba mať súhlas majiteľa. V žiadnom prípade domáceho miláčika nemôžete pochovať niekde v lese alebo pred panelákom.

„Pokiaľ poruším tieto pravidlá, tam sa začína pokuta od 500 eur a viac,“ povedal Jozef Bíreš, riaditeľ ŠVPS SR. Prísne opatrenia fungujú preto, lebo každé uhynuté zviera môže byť zdrojom nákazy, teda ochorenia, a na druhej strane môže kontaminovať životné prostredie.

Pre ľudí, ktorí nemajú možnosť pochovať zviera v zemi, existujú napríklad spaľovne, kde dostanú urnu, alebo zvieracie cintoríny. Je to však už finančne náročnejšie. Možnosťou je aj kafiléria. To však ľudia využívajú len v krajných prípadoch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.